Reklam
SON DAKİKA
21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
Ajans Orhangazi Haber

CARGİLL TÜM SORULARA YANIT VERDİ

CARGİLL TÜM SORULARA YANIT VERDİ
Sosyal Medyada Paylaş

Cargill Basın mensuplarını fabrikada ağırladı

Orhangazi’de faaliyet gösteren Cargill Tarım Bursa basını ile Ulusal Medya ve Ajans temsilcilerini ağırladı. Fabrikanın yeni Bölgesel Kurumsal İlişkiler Direktörü Arzu Önsel ve fabrika üst düzey yöneticilerinin yer aldığı basın ziyaretinde fabrika yöneticileri, Cargill’in faaliyetleri ve özellikle Endüstriyel Nişasta üretimi ile ilgili bilgiler aktardı. Cargill yetkilileri gazetecilerin sorusu üzerine son günlerde gündemde olan İznik Gölü’nün su seviyesinin düşüşü ile ilgili olarak Cargill’in bu konuya etkisinin sıfır olduğunu ifade ettiler.

Cargill Fabrikasında sunum ve fabrika gezisi ile süren basın ziyaretinde Bölgesel Kurumsal İlişkiler Direktörü Arzu Önsel, Fabrika Mesul Müdürü Cenan Celebci ve diğer üst düzey yöneticiler hazır oldu. Ulusal Medya temsilcileri ve Haber Ajanslarının Temsilcileri yer aldı.

Endüstriyel Nişasta üretimi üretimin yüzde 90’ını kapsıyor

Fabrika tarihçesi ve üretim faaliyetleri ile ilgili bilgi aktaran Arzu Önsel Dünyanın özellikle şekerli ürünler tüketimi konusunda farklı bir noktaya gittiğinin altını çizerek, Cargill olarak kendilerinin de bu doğrultuda üretim yelpazesini değiştirdiğine vurgu yaptı.

Kota yükselmedi

Arzu Önsel gazetecilerin soruları üzerine kısa bir süre önce özellikle sosyal medyada gündem olan şeker kotasının yüzde 5’e yükseldiğine ilişkin ise Tarım Bakanlığı’nın açıklama yapmasına rağmen doğru bilginin aynı hızla yayılmadığına dikkat çekerek, şeker kotası yüzde 5’di. Ancak Cumhurbaşkanının yayınladığı genelge ile bu kota yüzde 2,5’a düşmüştü. Bu yüzde 2,5 kota aynen devam ediyor. Yasa yüzde 5 diyor ancak yayınlanan genelge ile Cumhurbaşkanı inisiyatif kullanarak bu oranı yüzde 2,5’a çekmişti. Bu böyle devam ediyor. Bu konuda Tarım Bakanlığı iddiaların yayınlandığı günlerde açıklama yapmasına bu algıyı düzeltmek mümkün olmadı dedi.

Cargill’in İznik Gölü suyuna etkisi yok

Gazetecilerin İznik Gölü’ndeki su seviyesinin azalmasına Cargill’in de etkisinin olduğuna ilişkin iddiaları yönündeki soruya ise Fabrika mesul Müdürü Cenan Celebci yanıt verdi. Celebci İznik Gölü deniz seviyesinden yaklaşık 150 metre yüksekte. Cargill’in sondajı ise deniz seviyesinden 80 metre seviyede. Bizim sondajımız sulama suyu kullanılan seviyenin dahi çok altında dedi. Cargill’in İznik Gölü’nün suyuna yada gölü besleyen kaynaklara etkisinin sıfır olduğunu da belirten Celebci, Cargill’in yıllık su tüketimi 700 ile 800 bin ton arasında. İznik Gölü yüzeyinde ise yıllık buharlaşma miktarı ise 300 milyon metreküp. Bu rakamlar da durumu zaten ortaya koyuyor dedi.

 

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ