ORHANGAZİ HABER - REKLAM ALANI
SON DAKİKA
21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
Ajans Orhangazi Haber

ÇELTİKTE HASAT TAMAM

ÇELTİKTE HASAT TAMAM
Sosyal Medyada Paylaş

Orhangazi’de çeltik hasadında sona gelindi. Orhangazi ovasında geçen yıl 1620 dekar alanda ekilen çeltikte bu yılki fiyatlar üreticiyi memnun etti. Orhangazi’de bu yılki ekim miktarı ise geçen yılın üzerine çıkmış durumda.

Bir dönemler çeltik ekiminin yüksek olduğu ancak son yıllarda azalan çeltik ekimi bu yıl geçen yılın ekim miktarına göre arttı.

HASAT TAMAMLANDI

Mart ve nisan aylarında ekimi yapılan Çeltikte Orhangazi ovasında hasat ağustos ayı itibarı ile başlamıştı. Yaklaşık 25 üreticinin ekim yaptığı çeltikte hasadın sonu da geldi. Ovada makinelerle çeltik hasadını yapan üreticiler ürünlerinin büyük bir bölümünü Gönen’deki alıcılara gönderiyor.

ÜRETİCİ FİYATLARDAN MEMNUN

Çeltik hasadının bittiği son günlerde hasadını sürdüren çiftçiler ise devletin çeltik alım fiyatını 4,5 TL olarak açıkladığını belirterek, ancak özel sektörde çeltik alım fiyatları 4,5 TL ile 5,5 TL arasında değişiyor. Bu fiyatlar da makul fiyatlar diye görüş belirtiyorlar.

GEÇEN YIL 1620 DEKARDA EKİM YAPILMIŞTI

Orhangazi’de geçen yıl ovada 1620 dekar tarım arazisinde çeltik ekimi yapılmıştı. Geçen yıl Orhangazi genelinde 1296 ton çeltik üretimi gerçekleştirmişti. Bu yıl ise bu üretim rakamlarının üzerine çıkıldığı ifade edildi. Orhangazi’de Baldo, Osmancık ve Kameo cinsi pirinç üretimi yapılıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ