Reklam
SON DAKİKA
21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
Ajans Orhangazi Haber

CHP’DEN YEREL MEDYA İÇİN MECLİSE ÖNERGE

CHP’DEN YEREL MEDYA İÇİN MECLİSE ÖNERGE
Sosyal Medyada Paylaş

CHP Orhangazi ilçe başkanlığı özellikle pandemi döneminde zor günler geçiren ilçe basını için dün yapılan Orhangazi belediye meclisine ek önerge sunarak, belediye meclisinde alınan kararların yerel gazetelerde yayınlanmasını istedi. CHP’nin teklifi İstanbul BB meclisinde geçen hafta alınan kararın aynısı oldu.

Orhangazi belediyesinde Aralık ayı ilk meclis toplantısı belediye meclis salonunda yapıldı. Gündeme ait konuların görüşüldüğü mecliste ilçe basınını yakından ilgilendiren bir konu daha ek gündem maddesi olarak görüşüldü.

‘’İlçe Basınına Destek Verilmeli’’

Orhangazi belediye meclisinde meclis üyesi Hüdayi Demir tarafından sunulan ek gündem maddesinde’’ İstanbul büyükşehir belediye meclisinin alınan karara göre bundan böyle büyükşehir meclisinde alınan kararların yerel gazetelerde yayınlanması’’ kararı örnek gösterilerek aynı kararın Orhangazi belediyesi meclisi tarafından da alınması istendi. CHP’li, Hüdayi Demir  tarafından sunulan  ek gündem maddesinde ‘’ Günümüzde pandemi koşullarından dolayı , yerel basınımızın ekonomik açıdan zor günler geçirdiğini biliyoruz, bu yüzden yerel basınımıza hem destek olmak hem de meclis kararlarının Orhangazi halkına duyurulması açısından ,5393 sayılı belediyeler kanununun 14. Maddesine dayanarak belediye hizmetlerinin vatandaşlara en yakın yerlerde ve en uygun yöntemler ile sunulmasının belediyenin görevleri arasında olduğundan ve aynı kanunun 23. Maddesinin de kesinleşen meclis kararlarının 7 .gün içinde halka duyrulması, hükmünü taşıdığından resmi ilan yayınlama hakkı bulunan Orhangazi yerel gazetelerde duyurulması hem yerel gazetelere ekonomik bir destek hemde belediyemizin çalışmaları hakkında bilgi edinilmesi açısından önemlidir. Meclis kararlarının yerel basında yayınlanmasını arz ederiz denildi.

‘’Ocak Ayında Gündem Maddesi’’

‘’Chp’li Hüdayi Demir’in ek önergesi üzerine açıklama yapan Belediye başkanı Bekir Aydın büyükşehir belediyelerinin bütçesi ile yerel belediyelerin bütçesinin aynı olmadığını ifade ederek , bu konuda bir alt yapı oluşturulması ve daha sonrasında tekrar şartlar uyduğu takdirde görüşülmesi gerektiğini söyledi. Ancak  bekir Aydın meclis üyelerinin isteği üzerine konunun bir sonraki meclis toplantısına  gündem olarak gelmesini  meclis üyelerinin oylarına sundu. Yapılan oylama sonucunda ise konunun oy birliği ile Ocak ayı meclisinde gündem olarak görüşülmesine karar verildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ