Reklam
SON DAKİKA
21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
Ajans Orhangazi Haber

ÇİNİ SANATI ÜST LİGDE

ÇİNİ SANATI ÜST LİGDE
Sosyal Medyada Paylaş


Orhangazi Halk Eğitim Merkezi, müdürlük bünyesine kazandırılan Çini fırını ve halen 4 ayrı noktada sürdürdüğü Çini Kursları ile artık üst ligde yer alıyor.
Orhangazi’de çini sırlama (çini fırınlama) işlemleri de yapılmaya başladı. Orhangazi Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesine kazandırdığı yeni çini fırını sayesinde artık yapılan çini ürünleri kendi fırınlayıp hazırlayabiliyor.

4 ayrı noktada kurs
Orhangazi Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü aynı zamanda halen 4 noktada sürdürdükleri çini kursları ile de bir çok kursiyeri bünyesinde barındırıyor. Halk Eğitim Merkezi müdürlüğü binasının yanı sıra toplamda 4 ayrı noktada sürdürülen çini kursları müdürlüğe kazandırılan çini fırınında sırlanıyor. Halk Eğitim Merkezi Müdürü Bilal Kuzu, çini sanatında sırlamanın en önemli adımlardan birisi olduğunu belirterek, çünkü çininin ortaya çıkmasında büyük rol oynar. Sır çini yüzeyinin daha parlak ve dah düzgün görünmesini sağlar. Her sır çeşidi çininin yüzeyine farklı tekniklerle sürülebilir dedi. Bilal Kuzu HEM olarak sırlama aşamasından sonra çini fırınlama çini yapımının en son aşamasıdır. Her biri ayrı bir sanat eseri ve göz nuru olan, uzun bir emek sonrasında meydana gelen çiniler pişirme aşamasını tamamlar dedi.

Bilal Kuzu HEM olarak Öğrenen Mahalle projesi kapsamında Abdülhamit Han Ortaokulu, Saadet Öcalgiray Özel İş ve Meslek Okulu, Belediye işbirliği ile Kent Konseyi bünyesinde ve Halk Eğitim Merkezi müdürlüğünde kursların sürdüğünü de belirterek, müdürlük bünyemize kazandırdığımız çini fırını ile artık öğrencilerimiz fırınlama işlemi için İznik’e gitmeden burada fırınlamasını yapabilecek. Halen çini kurslarımızda 123 kursiyerimiz eğitim görmekte dedi.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ