SON DAKİKA
21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
Ajans Orhangazi Haber

DEVA Partisi: “Halkın cebine el uzatmayın!”

DEVA Partisi: “Halkın cebine el uzatmayın!”
Sosyal Medyada Paylaş

Eski vergi kalemlerini yeniden gündeme getiren iktidarı eleştiren Ali Babacan’ın liderliğindeki DEVA Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı İbrahim Çanakcı, hükümetin elini halkın cebinden çekmesi gerektiğini söyledi.

ANKARA (İGFA) – DEVA Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı İbrahim Çanakcı, iktidarın halkın cebine el uzattığını öne sürdü. 2021 yılı için öngörülen bütçe hedeflerinin tutturamayacağını anlayan iktidarın yılın ilk ayında yeni vergi ve zamlarla başladığını kaydeden Çanakcı, “Hükümet bütçedeki açıkları kapatmanın en kolay yolunu enflasyon yaratarak halkın cebindeki paraya el uzatmak olarak görüyor” dedi.

“Hazinede para kalmayınca eski defterler açıldı” diyen Çanakcı, deprem vergileri olarak bilinen vergilerden biri olan Özel İletişim Vergisi oranının yüzde 7,5’tan yüzde 10’a yükseltilmesine de göndermede bulunarak, “Böylece mobil iletişimdeki vergi yükü yüzde 33,3 oranında artırıldı. Bugün de elektrikli otomobil üzerindeki Özel Tüketim Vergisi’nde dört kata yakın artış yaşandı. Pandemi döneminde sıklıkla kullandığımız iletişim hizmetlerinin maliyetini doğrudan etkileyen bu artış aynı zamanda kişilerin haberleşme özgürlüğüne de dolaylı bir müdahale anlamına geliyor” diye konuştu.

Vergilerin dezavantajlı kesimler için harcanması gerektiğini ifade eden İbrahim Çanakcı, “Merkez Bankası rezervlerini bir yılda tüketen, ekonomideki kaynakları etkili ve verimli olarak kullanamayan, muhtaçlara destek olmak yerine dar bir gruba düzenli olarak kaynak aktarmaya devam eden iktidar elini halkın cebinden derhal çekmelidir” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ