ORHANGAZİ HABER - REKLAM ALANI
SON DAKİKA
21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
Ajans Orhangazi Haber

Didim ulaşımında ‘tarihi’ yanlış

Didim ulaşımında ‘tarihi’ yanlış
Sosyal Medyada Paylaş

Her yıl yaz aylarında yurt içi ve yurt dışı olmak üzere bir çok misafire ev sahipliği yapan Milet Müzesi’ne giden yol Didim-Söke yolunda Balat mevkiinde yer alıyor olması, müzeye ulaşımı zorlaştırıyor.

Didim POSTASI
Dağlarından yağ ovalarından bal akan, Egenin incisi Aydın. Tüm ilçelerinde ayrı bir tarih dokusuna sahip Aydın, dünyaca ün yapmış tarihi de barındırıyor. Didim Apollon Tapınağı ve Milet antik kenti de bunların arasında yer alıyor. Ancak Didim-Söke yolunun Balat’tan geçmesi tarihi Milet Müzesi’ne ulaşımı zora sokuyor.

Özel arabalar için sorun yok ama arabasız gelen misafirler müzeyi gezme fırsatını kaçırıyor. 

Yol güzergâhından geçen toplu taşıma aracının olmaması nedeniyle birçok yerli ve yabancı turist Milet Müzesi’ne erişim sağlayamıyor.

Didim Postası gazetesi bu hafta müzeyi ziyaret ederken, yolu da mercek altına aldı. Gazeteciler, Balat’a gidene kadar kendi arabalarıyla zorluk çekmezken, müze yoluna giriş kısmında yolun deforme olmasından dolayı ilerlemekte güçlükle karşılaştı. Yağan yağmurun yarattığı tahribatın da müze yolunu neredeyse yok edercesine yıpratmış olduğuna şahit oldular. 

Milet Müze Müdürü Baran Aydın, kendisinin de ulaşım konuda zorlandığını ve çalışma başlatılması için yetkililerden yardım istediğini dile getirdi. Aydın, bu yolda eskiden çalışan Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne ait sarı civciv otobüslerinin artık bu güzergahtan geçmediğini aktardı. 

Milet Müzesi, 2019 yılında 45 bin ziyaretçi ağırlarken, 2020 yılında pandeminin de etkisi ile bu sayı 24 bine geriledi.

Toplu taşıma araçları ile müzeye ulaşımın sağlanması ve bozuk olan yolun onarılması ile Milet Antik Kenti’nin ziyaretçisi sayısının artmasının yanı sıra Aydın’ın tanıtımına da katkı sunması hedefleniyor.

Aydın kamuoyu ise yetkililere, “Tarihe ulaşım engelini kaldıralım” mesajını aktardı. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ