Reklam
SON DAKİKA
21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
Ajans Orhangazi Haber

DOKTORLARA ŞİDDET GÖSTEREN İNSANLARI KINIYORUZ!

DOKTORLARA ŞİDDET GÖSTEREN İNSANLARI KINIYORUZ!
Sosyal Medyada Paylaş

Sağlık sen Bursa şube Başkan Vekili Erkan Baştar, Orhangazi Devlet Hastanesi sağlık çalışanları eşliğinde Orhangazi Devlet Hastanesi Acil Servis Merkezi önünde, son zamanlar da çoğalan doktorlara şiddet olayları nedeniyle basın açıklaması gerçekleştirdi.
Sağlık-Sen Bursa Şube Başkan Vekili Erkan Baştar Orhangazi Devlet Hastanesinde sağlık çalışanları eşliğinde yaptığı basın açıklamasında;

Her gün bir yenisi eklenen şiddet olayları, sağlık çalışanları açısından çekilmez bir hal aldı. Kim tarafından, ne sebeple yapılırsa yapılsın, sağlık çalışanlarını hedef alan sözlü ve fiili hain saldırılar, hem sağlık çalışanlarına hem de toplum sağlığına yapılmış bilinçsiz, ahmakça, kabul edilemez ve affedilemez bir suç unsurudur.
Kendisini veya yakınını iyileştirmek için var gücüyle çalışan sağlık çalışanlarına yapılan bu saldırılar, akli muhakeme ve vicdani muhasebe içinde olanların asla yapmayacağı ve yapamayacağı hastalıklı bir tavırdır. Sağlık çalışanına uygulanan şiddet, topluma karşı yapılmış utanç verici bir durumdur. Sağlık çalışanlarının şiddetle karşı karşıya kalmaları ve bunun önüne geçilememiş olması önemli bir sorundur. Sağlıkta memnuniyetin yüzde 80’lere ulaştığı bir noktada, her zorluğa rağmen görevini en iyi şekilde ifa eden sağlık çalışanına şiddet uygulanması kesinlikle kabul edilemez. Sağlık-Sen olarak uzun yıllardır mücadelesini verdiğimiz “sağlıkta şiddete sıfır tolerans” mücadelesinin, kamuoyu ve kamu otoritesi tarafından desteklenmesi gerekmektedir.
On gün önce Aydın’da, geçen hafta Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, birkaç önce de hastanemizde yaşanan şiddet olaylarının ardı arkası kesilecek gibi durmuyor. Geçtiğimiz Kasım ayı içerisinde ülke genelinde sağlık çalışanlarımıza 26 şiddet olayı gerçekleşmiş, saldırıda bulunan 26 saldırganın sadece 2’si tutuklanmıştır. Saldırganların cezalandırılması noktasında maalesef ya hukuki boşluklar mevcut yâda var olan mevzuatın uygulanmasında zafiyet bulunmaktadır. Adalet herkes için eşit ve hakkaniyetli işlesin. Bu konuda gündemimiz net, hedefimiz tektir. Sağlık çalışanları olarak sesimizin duyulmasını, mesajlarımızın alınmasını, şiddete çözümün artık ertelenmemesini, mesleğimizin daha fazla örselenmemesini istiyoruz. Sağlık alanında yaşanan saldırılara yol açan temel nedenler ortadan kaldırılmadan, koruyucu ve önleyici çözümler alınmadan; saldırı gerçekleştirildikten sonra alınan güvenlik önlemleriyle ya da kınamacı yaklaşımlarla bu sorun çözülemez. Bu noktada artık sabrımız kalmadı.
Çözüm için kamuoyu ve kamu otoritesi bir araya gelmelidir. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet konusunda sorunun temeline inilmeli, gerekli adımlar atılmalı, aktif yaklaşımlar sergilenerek gerekli tedbirler bir an önce alınmalıdır. Sağlık çalışanlarının yetkili sendikası Sağlık-Sen olarak bakanlığımıza ve diğer ilgili birimlere sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik paylaştığımız önerilerin dikkate alınması gerektiğini bir kez daha, ısrarla yineliyoruz. Hukuki düzenlemelerin, geliştirilerek uygulanmasını talep ediyoruz. Halkımızı, şiddete uğrayan sağlık çalışanlarının yanında olması ve şiddet uygulayanları toplumdan tecrit etme noktasında duyarlılığa davet ediyoruz. Bu vesileyle, hastanemizde gerçekleşen bu çirkin saldırıyı bir kez daha kınıyor, kıymetli doktorlarımıza geçmiş olsun dileklerimizle sağlıkta şiddetin son bulmasını ümit ediyoruz.” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ