SON DAKİKA
21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
Ajans Orhangazi Haber

Egeli ihracatçılar pandemiye dijital ayak izini bıraktı

Egeli ihracatçılar pandemiye dijital ayak izini bıraktı
Sosyal Medyada Paylaş

Seyahatlerin yasaklandığı, fiziki fuarların ve ticaret heyetlerinin yapılamaz olduğu 2020 yılında ihracatçılarda dijital pazarlamaya yöneldi. Bu süreçte Türk ihracatçısına, Egeli ihracatçılar öncülük yaptı. Başka bir ifadeyle, 2020 yılında Egeli ihracatçılar pandemiye dijital ayak izlerini en belirgin bırakanlar oldu.

COVID-19 virüsü, insanlığın sağlığını tehdit etmesinin yanında, pek çok alışkanlığını da değiştirdi. Teknolojinin gelişimiyle hız kazanan dijitalleşme ve e-ticaret pandemiyle birlikte boyut atladı. Dünya mal ticaretinin yüzde 7 daraldığı 2020 yılında e-ticaret Türkiye’de yüzde 65, dünya genelinde ise; yüzde 88 büyüme gösterdi. 2023 yılında dünya genelinde 6,5 trilyon dolarlık hacme ulaşması bekleniyor.

Seyahatlerin yasaklandığı, fiziki fuarların ve ticaret heyetlerinin yapılamaz olduğu 2020 yılında ihracatçılarda dijital pazarlamaya yöneldi. Bu süreçte Türk ihracatçısına, Egeli ihracatçılar öncülük yaptı. Başka bir ifadeyle, 2020 yılında Egeli ihracatçılar pandemiye dijital ayak izlerini en belirgin bırakanlar oldu.

Ticaret Bakanlığı’nın desteğini arkasına alan Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği, 1-4 Haziran 2020 tarihlerinde Türkiye’nin ilk sanal fuarı Shoedex2020 Ayakkabı ve Saraciye Fuarı’nı düzenledi. Ayakkabı ve saraciye sektörlerinden 31 ihracatçı firma 59 ülkeden 300’ün üzerinde ithalatçıyla binden fazla ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi.

Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği 13-23 Ekim 2020 tarihlerinde bu sefer, Shoedex2020 Deri Ürünleri Fuarı’nı düzenleyerek daha geniş bir ürün gamı ve 71 firmayla gövde gösterisi yaptı. Shoedex2020 Ayakkabı ve Saraciye Fuarı sonrasında gıda, otomotiv, mobilya, savunma sanayi, hazır giyim sektörlerine örnek oldu. Türkiye, 2020 yılını 8 sanal fuarla geride bıraktı.

Egeli ihracatçıların 2020 yılına ilişkin dijital ayak izi deri sektörü ile sınırlı kalmadı. Pandemi döneminde güvenli gıdaya yaşanan talep artışını fırsata çevirmek isteyen Ege İhracatçı Birlikleri 7-9 Temmuz 2020 tarihlerinde Ticaret Bakanlığı’nın desteğiyle, “Dubai Gıda Ürünleri Sanal Sektörel Ticaret Heyeti”ne imza attı. 21 gıda ihracatçısı yaş meyve sebze, kuru meyveler, zeytin-zeytinyağı, konserve ürünler, deniz ürünleri, süt ürünleri sektörlerinde yaptıkları üretimleri Dubai ve Körfez ülkelerinde yerleşik önemli alıcılara tanıttı, ikili iş görüşmeleri yaptı.

Dünya’nın ilk sanal gıda fuarı The Fource’a da Egeli ihracatçılar imza attı. Türkiye’nin gıda ihracatında en önemli merkezlerinden biri olan ve 2020 yılını 5 milyar 100 milyon dolar tarım ürünleri ihracatıyla geride bırakan Ege İhracatçı Birlikleri, 23-25 Kasım 2020 tarihlerinde dünyanın ilk sanal gıda fuarı The Fource’u düzenledi.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, dijitalleşme hamlelerinin 2000’li yılların başında başladığını pek çok hizmeti EİBKolay uygulamasıyla pandemi öncesinde dijital ortama taşıdıklarını, pandemi sürecinde de dijital pazarlamaya yoğunlaştıklarını kaydetti. “2020 yılına dijital ayak izimizi bıraktık” diyen Eskinazi, “Pandemi nedeniyle yapacağımız projeleri dijitale taşıdık. Üyelerimizin dijital dönüşüme uyumlarını hızlandırmak için Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde Dijital Dönüşüm Grubu kurduk. 2020 yılındaki tüm eğitimlerimizi online gerçekleştirdik. İhracatçılarımızın e-ticaret ve e-ihracat altyapılarını güçlendirecek adımları arka arkaya atıyoruz. Pandemi projelerimizi gerçekleştirmemize ve hedeflerimize ulaşmamıza engel olamayacak” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ