Reklam
Reklam
Ajans Orhangazi Haber

Eski Bakan Maraş’tan “Sultan Alaeddin Keykubat” romanı

Eski Bakan Maraş’tan “Sultan Alaeddin Keykubat” romanı
  • Eğitim
  • 15 Şubat 2021
  • 233 KEZ OKUNDU

Eski Kültür Bakanı Gökhan Maraş, Anadolu’nun Moğollar tarafından işgal edilmesine karşı en büyük mücadeleyi veren ve cihan devleti Osmanlı’nın doğuşuna öncülük eden Şeyh Edebali ve Ahi Evran-ı Veli’nin hayat hikayesini anlatan kitaplardan sonra Sultan Alâeddin Keykubat isimli romanı okuyucu ile buluştu.

KIRŞEHİR (İGFA) – Kültür Bakanlığı sonrasında Kırşehir’de 3 dönem Baro Başkanlığı yapan ve tarihe olan merakıyla bilinen Avukat Gökhan Maraş, “Sultan Alâeddin Keykubat” adlı romanı okurlarla buluştu.

Ahiliği Kırşehir’den dünyaya tanıtan Ahi Evran ve Osmanlı beyliğinin devlet haline dönüşmesinde büyük emeği olan Kırşehir doğumlu Şeyh Edebali’nin romanlarının ardından Sultan Alâeddin Keykubat isimli eseri satışa sunan Maraş, Anadolu Selçuklularının ilk 10 sultanı yıldız gibi parlak, devleti yükselten kişiler olduğunu söyledi. Keykubat’ın çok iyi bir diplomat ve asker olduğunu kaydeden Maraş, “Keykubat, dünyada ilk defa ticaret yapan kervanlar için devlet sigortası kavramını getirmiştir. Selçuklu ülkesiyle ticaret yapan bütün kervanlar, karada ve denizde eşkıyanın ve haramilerin vereceği zarara karşı Selçuklu Devleti’nin teminatı altındadır. Bunun dünyada bir örneği yoktur. Sultanın amacı, ülkesindeki ticareti geliştirerek, halkının ve devletinin zenginleşmesini sağlamaktır” dedi.  

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ