Reklam
SON DAKİKA
21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
Ajans Orhangazi Haber

GÖLDEKİ ÇEKİLME RİSK BOYUTUNUN DA ÜZERİNDE

GÖLDEKİ ÇEKİLME RİSK BOYUTUNUN DA ÜZERİNDE
Sosyal Medyada Paylaş

İyi Parti İl Başkanı Selçuk Türkoğlu GİK üyeleri ve il yöneticileri ile birlikte Orhangazi’yi ziyaret etti. İznik Gölü Orhangazi Sahilinde incelemelerde bulunan İyi Partililer İznik Gölü’ndeki çekilmenin artık risk seviyelerinin de üzerine çıktığını ifade ettiler.

İyi Parti İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, Genel İdare Kurulu üyeleri Müberra Çakır, Hasan Toktaş ve MDK başkanı Şeyda Şahin, İyi Parti ilçe başkanı İsmail Kaya ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Orhangazi’yi ziyaret etti.

İznik Gölü sahilinde inceleme

İyi Parti heyeti Orhangazi’de İznik Gölü sahilini ziyaret ederek burada incelemelerde bulundu. İznik Gölü’ndeki çekilmeye dikkat çeken İyi Parti heyeti, göldeki çekilmenin artık risk seviyesinin de üzerine çıktığını ifade etti.

Her geçen gün risk daha da çok artıyor

İyi Parti Genel İdare Kurulu üyesi Mübarra Çakır, Marmara Bölgesi’nin en büyük Türkiye’nin ise beşinci büyük doğal , tektonik tatlı su gölüdür. Böyle büyük ve bizim için önemli olan İznik gölü maalesef yanlış su politikaları sebebiyle her gecen gün zarar görüyor dedi. Çakır, Birçok dereden kendine kaynak temin eden göl, gözümüzün önünde git gide çekiliyor.Evet bu zamanlarda çekilmeler belki normal fakat uzun zamandır gerek ilçe başkanımız gerek bizler ara ara inceleme yaptığımız zamanlarda göl seviyesinin yüksek olması gerektiği aylarda da çekilme olduğu için bizi fazlasıyla tedirgin etmektedir.Ana kaynak sebeplere inilmeli ve ulusal öneme haiz sulak alan olduğu için göle karşı tedbirler daha da arttırılmalıdır.Bir yandan tarımsal sulamada kullandığımız, bir yandan balıkçılık için önemli bir geçim kaynağı olan bu göl etrafında olan sanayileşme sebebiyle maalesef suyun kalitesinde düşüş ve kirlilik gözlenmektedir.Bir doğa harikasını kaybettiğimiz zaman geri dönüşü neredeyse imkansızdır. Kaybetmeden değerini anlamalı bilmeli ve ona göre korumalıyız.Su bizim için bitmez tükenmez bir kaynak değildir. Bunun farkına varmalı ve bugünümüzden itibaren yarınlarımızı yani geleceğimizi tehdit altına almamalıyız.Büyüklerimizden duyarız buralar hep üzüm bağıydı, dutluktu vs. Şimdi yerinde koca plazalar, yeşilden uzak beton yığınları, orman içinde fabrikalar görüyoruz fakat iklim krizinin bu denli kendini hissettirdiği dönemde yeşili, doğayı ve suyu korumamız gerektiğini çok iyi bilmemiz gerekiyor.İznik gölünü korumak için yarın çok geç olabilir bugünden tedbirini almak gerekir dedi.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ