Reklam
SON DAKİKA
21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
Ajans Orhangazi Haber

GÖLE 945 BİN ADET YAVRU SAZAN BIRAKILDI

GÖLE 945 BİN ADET YAVRU SAZAN BIRAKILDI
Sosyal Medyada Paylaş

Bursa İl Tarım ve Ormancılık Müdürlüğü, İznik Gölü’ne 945 bin adet yavru sazan bıraktı. Bursa bölgesindeki göl ve göletlere ise toplamda 1 milyon 756 bin adet yavru sazan bırakıldı. Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, Bursa’da su ürünleri ile ilgili gelişimin bugün hakettiği yerde olmadığını yeni dönemde bu konuda farklı projeler de yürüteceklerini ifade etti.

Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü İznik ve Uluabat Göllerine toplamda 1 milyon 906 bin adet yavru sazan ve yayın balığı bıraktı. Son 5 yılda Bursa bölgesine 2 milyona yakın yavru balık bırakılırken, bu yıl tek partide bu rakama yaklaşıldı.

Edirne’de üretildi

Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Bursa genelinde İznik gölüne 945 bin adet yavru sazan olmak üzere Uluabat gölü ve toplam 18 göl ve gölete toplamda 1 milyon 906 bin adet yavru sazan ve yayın balığı yavrusu bırakıldı. Balıklar Edirne İl Tarım Orman Müdürlüğü Su Ürünleri Üretim İstasyonunda üretildi. Özel araçlarla Orhangazi’de İznik gölü sahiline getirilen yavru sazan ve yayın balıkları Bursa bölgesinden gelen özel tankerli araçlarla da göl ve göletlere bırakılmak üzere gönderildi.

Orhangazi’de tören düzenlendi

İznik Gölü’ne bırakılan 945 bin adet yavru sazan balığı için ise Orhangazi’de İznik Gölü Sahilinde tören düzenlendi. Törene Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, İl Müdür yardımcıları ile birlikte Orhangazi Ziraat Odası Başkanı Hasan Cevizlidere, Orhangazi Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Cemal Kızmaz ve balıkçılar katıldı. Törende konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, Bursa bölgesinde 2020 yılı sonu itibariyle  denizlerde 243 adet, İç Sularda 303 adet olmak üzere toplam 546 adet balıkçı gemisi bulunmakta olup denizden ve iç sulardan avcılık yoluyla elde edilen ürün miktarı 7.805.171 kg olarak gerçekleşmiştir dedi. Hamit Aygül, sulama amaçlı yapılan göletlerin balıkçılığa kazandırılması çalışması ile atıl durumda olan kaynaklar üretime kazandırılarak farklı üretim modellerinin uygulanmasına imkân sağlayarak bu çerçevede ülkemizde eksikliği hissedilen sportif avcılık alanlarının İlimizde oluşturulması yönünde önemli bir adım atıldığını belirterek, bu çalışmalarla sportif avcılığın gelişmesi sağlanırken aynı zamanda rezervuarın popülâsyonunda da olumlu yönde gelişme sağlanmaktadır. Ayrıca yapılan bu çalışmalar ülkemizde yeni gelişmekte olan sportif balıkçılık turizmi için alt yapı oluşturulmasına katkı sağlamaktadır dedi. Vatandaşlarımıza ve köylümüze düşen görev ise doğal göl ve göletlere bırakılan bu yavruların korunmasına yardımcı olunması ve bunların büyüyerek en azından bir kez üremesine fırsat sağlanmasıdır. Böylelikle ortamda doğal üreme döngüsü sağlanacaktır dedi.

1 milyon 750 bin balık göllerimize bırakıldı

İl Müdürü Hamit Aygül, son beş yılda İlimizde bulanan göl ve göletlere toplamda 1 milyon 906 bin adet yayın ve sazan yavrusu bırakıldığını hatırlatarak, bu yıl ise  İznik ve Uluabat Gölleriyle beraber toplam 18 göl ve gölete toplam 1 milyon 756 bin sazan yavrusu bırakılacaktır. Müdürlüğümüzce yapılan bu çalışma ile ülkemizde oldukça geri durumda olan ve aslında turizm yönünden dünyada oldukça önem arz eden sportif balıkçılık turizmi yapılabilmesi yönünden bölgenin alt yapısına katkı sağlaması amaçlanmıştır dedi. Konuşmaların ardından İl Müdürü Hamit Aygül, görevlilerle birlikte İznik Gölüne yavru sazanları bıraktı.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ