Reklam
SON DAKİKA
21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
Ajans Orhangazi Haber

HER İLÇENİN KENDİ FAYI VAR

HER İLÇENİN KENDİ FAYI VAR
Sosyal Medyada Paylaş

Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er, “17 Ağustos Marmara Depremi’nde 20 binin üzerinde vatandaşımızı kaybettik. Depremsellik anlamında dünyada ve Türkiye’de büyük bir artış var. 17 Ağustos Marmara Depremi Türkiye’de bir milattır. Bursa’da sadece merkezden geçen değil, neredeyse her ilçenin kendi adıyla anılan bir fay hattı var. Bunlar; İznik, Gemlik, Orhangazi, İnegöl, Barakfakih, Mustafakemalpaşa, Karacabey ve Mudanya’nın hemen ucundan geçen aktif fay hatlarıdır. Bu hatlar 2012 yılında devletin yayınlamış olduğu aktif fay hatları haritasına göre; diri ve canlıdır. Maalesef biz kentsel dönüşümden sonra yeniden rantsal dönüşüme geçer hale geldik. Bursa’nın en lüks semtlerindeki binalar yıkılıp yerine yeni binalar yapıldı.” dedi.

Türkiye’yi derinden etkileyen 17 Ağustos Marmara Depremi’nin 22. yıl dönümü büyük üzüntüyle anılıyor.

Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er, “Türkiye büyük yangın felaketleriyle karşı karşıya kaldı. Maalesef hem can hem de mal kaybına sebep olan yangınlar yaşadık. Yangın da deprem gibi afet olarak değerlendirilebilir. Depremler toplumu daha fazla etkileyen can ve mal kaybına sebep olan afetlerdir. Biliyoruz ki; Türkiye geçmişinde büyük depremler görmüş ve on binlerce insanın canını kaybettiği günleri yaşamış bir ülkedir. 1900’lü yıllardan bu zamana kadar yaklaşık her yıl bin vatandaşımızı deprem gibi doğal afetlerle kaybediyoruz. Bu konuyu korkutmak için değil; gündemde tutmak ve gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamak amacıyla söylemek istiyorum. Türkiye, dünyada bilinen en aktif fay kuşakları üzerinde bulunmaktadır. Dünyadaki yerleşim yerlerinden geçen iki büyük fay hattı var. Bunlardan bir tanesi Amerika’daki San Andreas fayı, ikincisi ise Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu fay hattıdır. Türkiye’de en az 18 yerleşim yerinden geçen aktif fay hatlarımız var. Bu illerden bir tanesi ise Bursa’dır. 17 Ağustos Depremi’nde 20 binin üzerinde vatandaşımızı kaybettik. En son İzmir’de ve Erzincan’da vatandaşlarımızı kaybettiğimiz depremler oldu. Dolayısıyla Türkiye’nin birçok bölgesi deprem riski taşımaktadır. Bu anlamda dünyada olan depremlerin sayısının net bir şekilde artığını görüyoruz. 1985 yılında toplamda 1050 deprem olurken; şu an itibariyle bir hafta içerisinde olan depremlerin sayısı bine yakın. Yani bir yılda olan deprem sayısı, bir hafta içerisinde olan deprem sayısıyla neredeyse eşit. Son haberlere baktığımızda; Akdeniz Bölgesi’nin içerisinde de depremlerin çok olduğunu görüyoruz. Depremsellik anlamında dünyada ve Türkiye’de büyük bir artış var. Dolayısıyla can ve mal kaybına sebep olmayacak şekilde gerekli hazırlıkların yapılması gerekir. Biz bugünkü bilgilerimizle hangi bölgede, kaç büyüklüğünde deprem olacağını biliyoruz. Bilmediğimiz tek şey depremin gerçekleşeceği zamandır. Onu da kısa ve uzun vade şeklinde değerlendirip hemen olacakmış gibi tedbirlerini almamız gerekiyor” dedi.

“17 AĞUSTOS DEPREMİ TÜRKİYE’DE BİR MİLATTIR”

Er, “Bursa’da sadece merkezden geçen değil, neredeyse her ilçenin kendi adıyla anılan bir fay hattı var. Bunlar; İznik, Gemlik, Orhangazi, İnegöl, Barakfakih, Mustafakemalpaşa, Karacabey ve Mudanya’nın hemen ucundan geçen aktif fay hatlarıdır. Bu hatlar 2012 yılında devletin yayınlamış olduğu aktif fay hatları haritasına göre; diri ve canlıdır. Sadece üç ilçenin hemen kenarından veya içerisinden fay hattı geçmiyor. Bunlar ise; Büyükorhan, Harmancık ve Keles’tir. Bu yüzden bizim depremle ilgili bir kaygımızın olmaması lazım. Biz olası depreme hazırlıklı olmalıyız.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ