SON DAKİKA
21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
Ajans Orhangazi Haber

İnşaat sektöründe kayıtdışı ile mücadele

İnşaat sektöründe kayıtdışı ile mücadele
Sosyal Medyada Paylaş

Orhangazi’de inşaat sektöründe çalışan ve faaliyet gösteren işletmelerin en önemli sorunlarından birisi olan kayıtdışı çalışan konusu ile ilgili Orhangazi Esnaf ve Sanatkarlar Odası çalışma başlatıyor.

Orhangazi Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Turgay Durmuş, Orhangazi’de bir çok iş kolunda sıkıntıların olduğunu hatırlatarak, özellikle inşaat sektöründe faaliyet gösteren, elektrikçi, dekorasyoncu, asansörcü, boyacı, inşaat malzemesi satan, çatı tamiri yapan gibi bir çok alanda kayıtlı faaliyet gösteren üyelerin kayıtdışı konusunda çok büyük sıkıntılar yaşadığını belirterek, inşaat sektörünün bir çok dalında kayıtdışı faaliyet gösteren kişi ve kurumlar var. Fabrikada çalışan bir kişi ek iş olarak bu sektörlerde kayıt dışı olarak çalışıyor. Bu da kayıtlı esnafımız için büyük bir sorun dedi. Turgay Durmuş, belediyenin bu konuda önlem alması gerektiğine de dikkat çekerek, belediyemiz nasıl ki esnaflarımızdan yapı denetimi için belgeler istiyorsa, bu gibi kayıt dışı çalışan bir çok kişi için de vergi kaydı, oda kaydı ve yetki belgesi istemelidir. Hiçbir yetki belgesi, ustalık belgesi olmayan kişiler, özellikle inşaat sektöründe faaliyet göstermekte. Belgelerini sunamayan veya fabrikalarda çalışıp evlere iş yapan şahıslardan da yetki belgesi isteme zorunluluğu getirilsin diye konuştu.

YAPTIRIM UYGULANMALI

Turgay Durmuş, bu tür faaliyetlerde bulunan kişilerin yetki belgesi olmaması halinde o inşaatlara mühürlemeye kadar gidecek yaptırımlar uygulanmalı. Örneğin yabancı uyruklu kişiler gruplar halinde sigortasız, vergisiz, oda kaydı olmadan inşaat sahipleri tarafından çalıştırılabilmekte. Bu da ilçemize büyük zarar vermektedir. İlçemiz belediye başkanlığı, kaymakamlığımız, vergi dairemiz ve SGK hep birlikte bu konuda önlem almaya davet ediyoruz. İnşaatlarda çalışan özellikle yabancı uyruklu grup halinde çalışanlar için ciddi önlemler alınmalı, yaptırım uygulanmalı dedi. İnşaat sahiplerine de çağrıda buluna Esnaf Odası Başkanı Durmuş, bu gibi olaylardan artık vazgeçsinler. Orhangazi halkına satacağınız dükkan ve daireler emin ellerde kontrol altında yapılması gerekmektedir. Bu kontrol esnafımız tarafından yapılır. İnşaat sahipleri de bu hususlarda daha dikkatli olmalıdır dedi.

Foto: Orhangazi Muhtelif Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Turgay Durmuş

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ