Reklam
SON DAKİKA
21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
Ajans Orhangazi Haber

İYİ PARTİ’DEN YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM DÖNEMİ AÇIKLAMASI

İYİ PARTİ’DEN YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM DÖNEMİ AÇIKLAMASI
Sosyal Medyada Paylaş

İyi Parti Orhangazi İlçe Başkanı İsmail Kaya, yeni eğitim öğretim döneminin başlaması ile bir değerlendirme yaptı.

Orhangazi’de 14 bin civarında öğrencinin nihayet yüz yüze eğitime başladığını hatırlatan İsmail Kaya, İlk ve orta öğretim kurumlarımız, sağlanan olanaklar ölçüsünde hazırlıklarını yapabilirlerken, özellikle son aylarda yine artan pandemi tehlikesi nedeniyle veliler, haklı olarak eğitim öğretim sezonunu adeta diken üstünde karşılıyor dedi. İsmail Kaya, açıklamasında ülkemizde eğitim öğretimin niteliği ve niceliği ile kangrene dönmüş genel sorunlardan ziyade, salgının boyutlarının yeniden genişlemesi nedeniyle hayati önem taşıyan daha çok da insan sağlığıyla ilgili olarak belirginleşen sorunlar, doğal olarak daha fazla öne çıkıyor ifadelerine yer verirken, açıklamanın devamında şunları söyledi;

-İlçemizde 2019 yılında deprem riski sebebiyle yıkılan 3 okulumuz henüz ihalesi bile yapılmamışken 1 okulumuzun eğitim döneminin başlamasıyla birlikte tadilat nedeniyle boşaltılması dersliklerde ki yoğunluğu artırmıştır. Maske mesafe tedbirleri uygulaması nüfusu artmak zorunda kalan sınıflarda nasıl uygulanacaktır.

-Taşımalı eğitim sistemine göre okul servislerindeki yoğunluk için tedbir alınmalıdır.

-Adrese dayalı kayıtlara göre yeni Toki bölgesindeki öğrencilerimiz için çözüm üretilmelidir.

-10 dakikalık teneffüs aralarında kantin, tuvalet, lavabo ve oynama ihtiyaçlarını karşılaması mümkün olmayıp hijyen problemini arttırması muhtemeldir. Bütün okulun havalandırılması, temizlenmesi, dersliklerin, lavaboların, koridorların temizlenmesi, dezenfekte edilmesi için acilen ders sayısı ve süresi azaltılmalı, teneffüs saatleri uzatılmalıdır.

-Özellikle ikili eğitim yapılan ve hafta sonu kursu olan okullarda ve sabah 07.20’de başlayıp akşam 19.00’da biten okullarda hangi aralık ve ne şekilde temizlik yapılacaktır. Bu bağlamda yüzlerce öğrencinin eğitim aldığı okullarımızda personel sayısı yeterli midir. Toplum Yararına Program kapsamında İŞKUR tarafından çalıştırılan temizlik görevlilerinin sayıları mutlaka artırılmalıdır.

-Genelge ile okullara girişleri yasaklanan velilerin ve diğer vatandaşların giriş çıkışlarını kontrol edecek en az birer güvenlik görevlisinin görevlendirilmesi şarttır.

-Öğretmenlere dönük acilen bir test merkezi kurulmalı. Teste tabi olan öğretmen 1 gün izole ediliyordu. Bakanlık bu kez yaptığı açıklamada hemen okula dönecek diyor. Peki pozitif çıkınca ne olacak? Ayrıca öğretmen 2 günde bir test merkezine giderse, derse hangi zamanda girebilecek? Bu karmaşanın önüne geçebilmek için ya HES koduyla yetinilmeli ya da öğretmenler için hızlı kit ekipleri oluşturulmalıdır.

Andımız okunmadan açılan son eğitim öğretim yılı olsun temennisiyle öğrencilerimize zihin açıklığı diliyor, büyük zorluklar altında görev yapan eğitim çalışanlarının Allah yar ve yardımcısı olsun diyoruz.

Eğitim öğretimi yönetme sorumluluğunu taşıyanları, son derece büyük önem taşıdığına inandığımız konularda uyarmayı görev addediyoruz.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ