SON DAKİKA
21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
Ajans Orhangazi Haber

İznik Gölü için yeni umut!

Sosyal Medyada Paylaş

Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası’nın Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü’ne İznik Gölü’ndeki çekilmeden dolayı Karsak Deresine akan derelerin İznik Gölü’ne yönlendirilmesi ile ilgili talebine DSİ Genel Müdürlüğü’nden yanıt geldi. DSİ Bölge Müdürlüğü belirtilen su kaynaklarında ölçüm çalışmaları başlattıklarını, buradaki su kaynaklarının Gölün su seviyesine katkı sağlayacağı tespit edilirse böyle bir çalışma başlatılabileceği belirtildi.

Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü, Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası’nın İznik Gölü’ndeki su seviyesinin düşmesi nedeniyle ortaya çıkan su kaybını telafi etmek için Karsak Deresi’ne akan Karsak, Gemiç ve Gürle Dereleri’nin İznik Gölü’ne yönlendirilmesi ile ilgili yazısına yanıt verdi.

SU İHTİYAÇLARI ARTTI

DSİ Bölge Müdürü Yüksel Tazegül imzası ile Orhangazi TSO’nun verdiği teklife yanıt veren DSİ Bölge Müdürlüğü şu görüşlere yer verdi; İznik Gölü Yakın çevresindeki yerleşimlerin gelecekteki içme suyu gereksinimlerinin karşılanmasında kullanılması amacıyla planlama çalışmaları devam eden stratejik bir su kaynağı olarak düşünülmüş ve su kalitesinin korunabilmesi amacıyla koruma tedbirlerinin alınması gerektiği her platformda ifade edilmiştir. Türkiye’de son yıllarda yıllık yağış ve kar yağışlarının değişimi ile bazı yıllarda ciddi kuraklıklar yaşanmıştır. 2012-214, 2007-2008, 2001, 1996, 1989-1990, 1983-1984, 1971-1974 yıllarında geniş alanlarda ve şiddetli kuraklıklar yaşanmıştır. Ortalama 7 senede bir kuraklık yaşandığı görülmektedir. Artan şehir nüfusu, endüstrileşme ve refah düzeyinin artması, suya olan ihtiyacı da artırmaktadır. Endüstride ve yerleşim alanlarında kullanılan su miktarındaki artış, tarımda kullanılan su miktarındaki artış anlamına gelmekte ve artan nüfusla birlikte daha çok kullanılmaktadır. Geçmişte sadece sulama amaçlı su tahsisi öncelikli iken, hızlı nüfus artışı ve sanayinin gelişimine paralel olarak içme ve kullanma suyu ile sanayi suyu ihtiyacı da artmıştır. Su kullanımındaki artışlardan dolayı göl ve barajlarımızdaki doluluk oranı son yıllara göre düşük seviyeler göstermektedir. Sıcaklıkların artması ile birlikte İznik Gölü’nün yüzey alanının büyüklüğü sonucunda buharlaşma miktarı da artmakta, son gelinen noktada ise göl seviyesinin dönem dönem düşük kaldığı görülmektedir.

ÖLÇÜMLERİMİZ SÜRÜYOR

DSİ’nin yaptığı yazılı cevapta DSİ Bölge Müdürlüğünün İznik Gölü’nün su potansiyelinin artırılması için çeşitli çalışmalar yürütüldüğü de belirtilerek, dilekçenizde İznik Gölü’ne aktarılmasını talep ettiğiniz su kaynakları ile ilgili ölçümler devam etmektedir. Yapılan ölçümler sonucunda bu kaynaklardan İznik Gölünün su potansiyelini artırmaya yönelik istenilen miktarda suyun tespit edilmesi durumunda önümüzdeki süreçte farklı alternatiflerle birlikte bir bütün olarak İznik Gölü’nün su potansiyelini artırma ile ilgili planlama çalışması olarak ele alınacaktır görüşlerine yer verildi.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ