SON DAKİKA
21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
Ajans Orhangazi Haber

Keskin: Devlet 3 harfli PTT’yi market yaptı

Keskin: Devlet 3 harfli PTT’yi market yaptı
Sosyal Medyada Paylaş

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurulu Üyesi, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, PTT’nın sanal alışveriş merkezi kurmasına tepki göstererek, “PTT gibi bir kurumunun çıkıp alışveriş merkezi kurması sosyal devlet anlayışı değil, tüccar devlet anlayışıdır. Esnaf camiası olarak 3 harfli marketlerden kurtulmak isterken, devlet yine 3 harfli olan PTT’yi resmi hizmete özel market haline getirdi” dedi.

MALATYA (İGFA) –  MESOB Başkanı Şevket Keskin, yıllardır resmi kurumların ekmek ve ciklet satmasının engellenmesini beklerken, devlet kurumlarının da esnaf ve sanatkara rakip olmaya başladığını dile getirdi.

Esnafın en sıkıntılı döneminde devletin PTT gibi bir kurumunun AVM kurmasının sosyal devlet anlayışı değil, tüccar devlet anlayışı olduğunu kaydeden Keskin, “Esnaf camiası olarak 3 harfli marketlerden kurtulmak isterken, devlet yine 3 harfli olan PTT’yi resmi hizmete mahsus market haline getirdi. Gıda denetiminin yasal çerçevesi bellidir, kurumların yetkisi belli ama piyasalarda olmamış bir belirsizlik ve başıboşluk var. Anadolu’daki haykırışlarımız ve sokağın sesi maalesef Sayın Cumhurbaşkanımıza iletilmiyor. Cumhurbaşkanımızın geçtiğimiz hafta gıda fiyatlarına ilişkin açıklaması, küçük esnaf için değil, market zinciri ve gıda toptancısı ağalar içindir. Devletin kurumları, yabancı devletin konsolosluğuna giremediği gibi, gıda toptancı ve depolarına,  market zincirlerine, yani yabancı sermayenin konsolosu olan 3 harflilerin içine girip denetim yapamıyor, yüksek fiyatın hesabını soramıyor” diye konuştu.

Pandemiden dolayı lokantaların ve yiyecek içecek sektörüne yönelik yasak düzenlemesinin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini belirten Keskin, “ Yazın sahiller ve turistik oteller doluydu, kışın kayak merkezleri kalabalık, oteller tıklım tıklım, otobanlardaki ve yollardaki işletmeler ana baba günü, ama yasaklar esnafın üzerinde. Bu virüsü esnaf mı yayıyor? Ortada adil olmayan bir durum var. Zengine kısıtlama yok, gariban esnafa kısıtlama var. Cumhurbaşkanımızdan karekod uygulaması ile lokanta ve içecek sektörüne yönelik iyileştirme yapılmasını talep ediyor ve müjdeyi bekliyoruz” dedi.

Esnaf ve sanatkarın tezgahını çalıştırmak, boşalan rafını doldurmak, biten hammaddesini temin etmek, durmuş kontağını çalıştırmak için erteleme değil, hibe beklediğini kaydeden Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin,  “Halkbank, esnaflara kolaylık sağlarken, devletin diğer iki bankası olan Ziraat Bankası ve Vakıfbank herhangi bir iyileştirme yapmıyor. Ziraat Bankası ve Vakıfbank ticaret kredilerini faizsiz olarak ertelemeli.  Özellikle bu iki bankamız özel halk otobüsü işletmecilerinin almış olduğu kredileri en az 1 yıl süreyle faizsiz olarak ertelemelidir.” dedi.

Keskin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a destekler için teşekkür ederken, mevcut sorunların çözümü için de müjde vereceğine inandığını söyledi
 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ