Reklam
Reklam>
Ajans Orhangazi Haber

Kurtulmuş’tan Suriye ve ABD açıklaması

Kurtulmuş’tan Suriye ve ABD açıklaması
  • Güncel
  • 04 Şubat 2021
  • 72 KEZ OKUNDU

AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, Gaziantepli gazetecilere, Suriye’deki gelişmeler ve ABD’nin yeni yönetimiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

GAZİANTEP (İGFA) –  Gaziantep’teki temasları sırasında gazetecilerle de bir araya gelen AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, canlı yayında soruları da yanıtladı. “ABD’nin yeni Başkanı Joe Biden göreve geldikten sonra Suriye’deki terör örgütlerine gönderilen 240 TIR dolusu silah ve mühimmat için ne diyeceksiniz” sorusu üzerine açıklama yapan Kurtulmuş, bölgede oynanan oyunun farkında olduklarını vurgulayarak “Oyun büyük bir emperyal projedir ve bu coğrafyayı yeniden dizayn etme çabasıdır. Herkesle hem masada bütün meseleleri konuşabiliyoruz hem de sahada Türkiye’nin hayati meselelerinden asla taviz vermediğimizi ortaya koyuyoruz” dedi.

Sınır ötesi harekatlara da değinen Kurtulmuş, “Yapamazsınız yapmamalısınız, bu falanca ülkeyle Türkiye arasındaki ilişkileri çok bozar diye birtakım telkinler, hadi diyelim tavsiyeler verilmiş olmasına rağmen biz bunların hiçbirisine itibar etmedik. Bunun Türkiye için bir güvenlik meselesi olduğunu, Türkiye’nin ulusal birliğiyle ilgili bir mesele olduğunu, Suriye’nin toprak bütünlüğünün bir tehdidi olduğunu gördük. Barış Pınarı ve Zeytin Dalı Operasyonu ve bütün bu operasyonlarda sahaya ciddi olarak basarak burada terör örgütlerini Türkiye’ye tehdit olmaktan çıkarmaya gayret ettik. Daha da önemlisi Suriye ve Irak’ın kuzeyinde oluşturulan çok uzun bir coğrafyadaki terör devleti koridorunun da önüne geçmiş olduk. Dolayısıyla Türkiye ABD için de Rusya için de AB ülkeleri için de bölge ülkeleri için de bu konudaki tavrını net bir şekilde hem sahada göstermiş, hem de masada bu müzakereleri bu mücadeleleri sonuna kadar sürdürmüştür, sürdürmektedir. Bizim blöf yapmadığımızı, şaka yapmadığımızı, Türkiye’nin kendi ulusal menfaatleri, milli çıkarları konusunda hiçbir taviz vermeyeceğini cümle alem görmüş oldu” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin şimdiye kadar yapılan yanlışlıkları, eksiklikleri anlayabileceğini ümit ettiğini dile getiren Kurtulmuş, “ABD’li yöneticilerin de ‘Türkiye diye bir ülke var, 83 milyon nüfusu, istikrarlı ekonomisi ve güçlü bir demokrasisi var. Türkiye bu bölgedeki bütün sorunlarını çözebilme kapasitesine ulaşmış. Doğu Akdeniz’de kendi haklarından taviz vermiyor, Karabağ’da Azerbaycan’a destek vermekten asla geri durmuyor, terör örgütlerine karşı mücadele etmekten asla geri durmayan bir Türkiye var’ diyerek olaya bakması gerekir. ABD yönetimi, güçlü bir Türkiye, NATO ülkesi olan bir Türkiye, ABD ile NATO’da ciddi iş birliği olan bir ülke ve bu coğrafyada bir istikrar unsuru’ diye olayı ele almalı. Bu ülkeyi mi bir şekilde göz önünde bulunduracak, nerede duracağı ne yapacağı ne şekilde dizginleneceği belli olmayan birkaç bin teröristi mi ciddiye alacak. Herhalde ABD’nin menfaatleri bu bölgede güçlü bir Türkiye ile iş birliği yapmaktan geçiyor. Ben yeni ABD yönetiminin de mantıklı ve rasyonel olanın peşinde olacağına, oraya doğru yöneleceğine yürekten inanıyorum” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ