SON DAKİKA
21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
Ajans Orhangazi Haber

Kuşadası Caferli’de ‘özgün mimari’ korunacak

Kuşadası Caferli’de ‘özgün mimari’ korunacak
Sosyal Medyada Paylaş

Aydın’a bağlı Kuşadası ilçesinde Belediye Meclisi’nce, Caferli Mahallesi’nin özgün mimari yapısını korumak için alınan karar sevinçle karşılandı. Caferli’de özgün mimari yapılar geleneksel dokuya uygun şekilde korunacak.

Arif KUNUR (AYDIN LIFE)

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Kuşadası’nda bulunan Caferli Mahallesi’nde Kuşadası Belediye Meclisi’nde alınan karar memnuniyetle karşılandı.  Caferli’nin özgün mimari yapısını koruyan meclis kararına göre, mahalle sınırlarında yapılacak tüm yeni yapılarda devam eden tadilat projelerinde ve iskan raporu henüz alınmamış inşaatlarda geleneksel dokuya uygun malzeme seçimi yapılarak yöresel mimari karakteri de korunacak. Söz konusu kararla, bölgede inşa edilen betonarme yapılar bundan böyle üzeri doğal taş kaplamalı ve kiremit çatılı olacak.

Caferli Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği Başkanı Nazlı Deniz Kuruoğlu, Kuşadası Belediyesi’nin Caferli için gösterdiği hassasiyete teşekkür etti.   2015 yılından bu yana Caferli’de çevrenin korunması ve ekolojik tarım yapılarak kadınların ilçe ekonomisine katkıda bulunması için faaliyet gösterdiklerini anımsatan Başkan Kuruoğlu, “Caferli, Kuşadası’nda sahip olduğu doğal güzelliği nedeniyle dikkatleri üzerine çeken bir yer. Bu karar, Caferli’nin doğal yapısı bozulmadan gelişmesini sağlayacak” dedi.

Caferli Mahallesi’nde yaklaşık 35 yıldır çiftçilik yaparak geçimini sağlayan 61 yaşındaki Korkut İşbilen ise, köylerinde betonarme yapıların çoğalarak doğal yapıyı bozmasını istemediklerini belirterek, alınan karardan ötürü Kuşadası Belediyesi’ne teşekkür etti  

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ