Reklam
SON DAKİKA
21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
Ajans Orhangazi Haber

KUYRUKLARIN SORUMLUSU ECZACILAR ODASI DEĞİLDİR

KUYRUKLARIN SORUMLUSU ECZACILAR ODASI DEĞİLDİR
Sosyal Medyada Paylaş

Bursa Eczacı Odası’ndan ‘kuyruk’ açıklaması!


Orhangazi ve Gemlik başta olmak üzere bir süredir Giderek artan ve tepki çeken nöbetçi eczanelerdeki ilaç kuyrukları hakkında Bursa Eczacı Odası’ndan açıklama yapıldı. Bursa Eczacı Odası tarafından yapılan açıklamada; Türk halkının hem pandemi hem de ekonomik sıkıntılardan dolayı çok özel ve zorlu günlerden geçtiğini ancak geçmişte de olduğu gibi bugün de 7 gün 24 saat eczanelerinde kesintisiz ilaç ve 1. basamak sağlık hizmeti sunulduğu belirtildi.

Son günlerde artan nöbetçi eczane kuyruklarının sorumlusu eczacınız veya eczacı odaları değildir.
1 Ocak,1 Mayıs gibi resmi tatil günlerinde ve bayram tatillerinde, normal gece nöbetçi eczane sayısından çok daha fazla sayıda nöbetçi eczane görevlendirilir. Nöbet sistemini oluştururken de nüfusa dayalı olarak nöbetçi eczane sayıları belirlenir ve bu hesapla Bursa’daki nöbetçi eczane sayımız birçok şehire göre daha fazladır.

2021 yılına kadar da eczane önü kuyrukları bu denli artmamıştı ve nöbetçi eczane sayısı yetersizmiş gibi görünmemişti; peki neden?
Artan döviz kurları ve yıl sonu olması sebebiyle ilaç sanayii ve ecza depoları; eczanelere yeterli miktarda ilaç temin edememektedir. Yaşanan kur dalgalanmaları ithal ilaçların ülkemize gelmemesine, hammaddesi yurtdışından getirilen yerli ilaçların ise üretilememesine neden olmaktadır. Ayrıca bu yıl mutasyonlar ile güçlenen influenza virüsleri (basit grip, H1N1, kuş gribi), bu dönem okulların da açılmasıyla çocuklar başta olmak üzere toplumda grip salgınlarının artmasına neden olmuştur. Parasetamol, ibuprofen içeren çocuk ateş düşürücü ve soğuk algınlığı şurupları, hatta asetilsalisilik asit içeren kan sulandırıcı tabletler gibi sıklıkla kullanılan ilaçlar bile eczanelere yeterli sayının çok altında gönderilmektedir. Hal böyle olunca da vatandaşımız ilaçları bulmak için maalesef eczane eczane gezmek zorunda kalmaktadır.
Türk halkı olarak hem pandemi hem de ekonomik sıkıntılardan dolayı çok özel ve zorlu günlerden geçmekteyiz. Bu zorlu süreçte meslektaşlarımız, geçmişte de olduğu gibi bugün de 7 gün 24 saat eczanelerinde kesintisiz ilaç ve 1. basamak sağlık hizmeti sunarak vatandaşlarımızın yanında yer almaktadır. Sağlıkta şiddetin giderek arttığı ve normalleştirilmeye çalışıldığı ülkemizde yazılı ve görsel medyada yer alan asılsız birtakım haberlere itibar edilmemesini halkımızdan önemle rica ediyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ