SON DAKİKA
21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
Ajans Orhangazi Haber

Mardin’de ilk kez ‘kalça artroskopi’si yapıldı

Mardin’de ilk kez ‘kalça artroskopi’si yapıldı
Sosyal Medyada Paylaş

Mardin Devlet Hastanesinde ilk kez 65 yaşındaki hastaya artroskopik kalça ameliyatı yapıldı.

MARDİN (İGFA) – Mardin Devlet Hastanesi ortopedi polikliniğine kalçada ağrı ve hareket kısıtlılığı şikayetleri ile başvuran 65 yaşındaki Veysi Ağrakçe, yapılan klinik muayene ve radyolojik tetkikler sonucunda kalça eklemde Femoroasetabular sıkışma teşhisi konuldu. Daha önce konservatif tedavilerden fayda görmeyen hasta, Devlet Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Tuğrul Ergün ve Op. Dr. Mehmet Korkmaz tarafından gerçekleştirilen artroskopik kalça ameliyatıyla sağlığına kavuştu.

Başarıyla yapılan ameliyatın ardında hastanın sağlığına kavuşmasından dolayı mutlu olduklarını belirten Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Tuğrul Ergün, kalça artroskopisi açık cerrahi prosedürlere göre daha güvenli olup hastaların daha erken iyileşme ve normal hayata dönüşünü daha hızlı sağladığını anlattı. “Eski dönemlerde açık olarak yapılan ve hem ameliyat süresi hem de iyileşme süresiyle çok zor geçen operasyonların artroskopik uygulamalarla oldukça basit bir şekilde sonuçlandırılabildiği kanıtlanmıştır” diyen Ergün, “Bu sebeple oldukça fazla başvurulan bir yöntem olarak tıp dünyasında yerini almıştır. Ameliyatta genelde 2 veya 3 cilt kesisi yapılır. Minik cilt kesilerinden özel kameralar ve el aletleri ile kalça eklemi ve eklem çevresine ulaşılır. Cerrahi süresi genelde iki saati geçmez” dedi.
Söz konusu ameliyatın kapalı bir yöntemle gerçekleştirdiğini anımsatan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Tuğrul Ergün ve Op. Dr. Mehmet Korkmaz, “Artroskopik kalça ameliyatları daha büyük ve ileri tıp merkezlerinde yapılmaktadır. Hastanemizde önceden daha çok açık cerrahi ameliyatlar yapılıyordu. Fakat bu hastamızda ilk defa kapalı bir yöntemle ameliyatı yapmış olduk. Hastamızı 1 gün sonra da evine gönderdik” dedi. Ameliyat sonrası yapılması gerekenleri de sıralayan doktorlar, “Kalça artroskopisi ardından kişi hastanede istirahate alınır ve yine uygulanan süreye göre en az 1 gün olmak kaydıyla müşahede altında tutulur. İstirahat döneminde de bele ve bacaklara ani ağır yükler vermeden kişinin değnek eşliğinde yürümesi önerilir. Bundan sonra uygun hastalara aynı yöntemi uygulamaya devam edeceğiz” dedi.
Sağlığına kavuştuğu için mutlu olduğunu aktaran Veysi Ağrakçe ise, başarılı bir ameliyat gerçekleştiren hekim ve sağlık çalışanlarına teşekkür etti.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ