SON DAKİKA
21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
Ajans Orhangazi Haber

Meslek liselerinden altyapı ORAN’ı güçlendi

Meslek liselerinden altyapı ORAN’ı güçlendi
Sosyal Medyada Paylaş

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı, (ORAN) meslek liselerinin altyapısını güçlendirmek amacıyla proje desteklerine devam ediyor.

SİVAS (İGFA) – Sivas Necip Fazıl Kısakürek Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nde ORAN’ın destekleri, LeFAXX ve Ozon Tekstil’in katkıları ile oluşturulan “Tarza Giden Tasarımlar” atölyesinin açılışı, Vali Salih Ayhan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Sivas Valisi Salih Ayhan, ajans tarafından mesleki eğitim altyapısını güçlendirme amacıyla şehirdeki 6 meslek eğitim kurumuna destek sağlandığını söyledi.

2020 yılında ajansın meslek liselerine 3 milyon TL destek sağladığını, eş finansmanlarla birlikte bu tutarın 4 milyon TL’ye ulaştığını aktaran Vali Ayhan, “İl merkezimizde 13, ilçelerimizde 28 meslek lisemiz var. İnşallah bu meslek liselerimize çağın ihtiyaçlarına uygun bir şekilde ara eleman yetiştirme konusunda ihtiyaç duyduğu her türlü desteği vereceğiz” dedi.

Son 10 yıldır yapılan çalışmalarla mesleki liselerin altyapısının güçlendirildiğini, TUİK’in verilerine göre de sektörde en çok iş bulan kişilerin meslek lisesi mezunları olduğunu ifade eden Vali Salih Ayhan, “Meslek liselerine önem vermek ve desteklemek ne kadar doğru bir yolda olduğumuzu gösteriyor” diye konuştu.

Salgınla mücadele de meslek liselerinin çok büyük bir görev üstlendiğine dikkat çeken Vali Salih Ayhan, “Meslek liselerimiz siperlik, maske ve tulum üretiminde olağanüstü bir çalışma gösterdiler. Adeta fabrika gibi çalışan meslek liselerimiz, üretim yaparak halkımızın ihtiyaçlarını giderdiler. Özellikle bu maske üretiminde meslek liselerimiz, yaşanan spekülasyonların önüne geçerek hızlı bir şekilde reaksiyon göstermiş olup piyasayı da dengeledi” dedi.

Necip Fazıl Kısakürek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin günlük 20 bin adet maske üretimi yapabilecek kapasiteye sahip olduğunu aktaran Vali Salih Ayhan, “Salgının ilk dönemlerinde meslek liselerimiz hızlı ve etkin bir şekilde ihtiyaçları gidermek için güçlü altyapılarıyla yoğun bir performans gösterdiler. Özel sektörle iş birliği içinde olacağız. Teorik ve pratiği birlikte yürüteceğiz. Meslek lisesi memleket meselesi. Bu tür projelerle teoriği pratiğe dönüştürmüş oluyoruz” dedi.

Programa İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Emin Kilci ile LeFAXX ve Ozon Tekstil’in yetkilileri katıldı.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ