Reklam
Reklam
Ajans Orhangazi Haber

Milletvekili Kendirli: “Kırşehir’de Pekmezci Barajı su tutmaya başladı”

Milletvekili Kendirli: “Kırşehir’de Pekmezci Barajı su tutmaya başladı”
  • Güncel
  • 17 Şubat 2021
  • 49 KEZ OKUNDU

Kırşehir’de yapımına 2014 yılında başlanan Akpınar Pekmezci Barajı su tutmaya başladı. Sulu tarımla birlikte bölgenin milli ekonomiye yıllık 5 milyon lira gelir artışı sağlaması bekleniyor.

KIRŞEHİR (İGFA) – AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli, Akpınar Pekmezci Barajı’nın su tutmaya başladığını belirterek, “AK Parti iktidarları 2002’den beri ‘yol medeniyettir’, ‘su hayattır’ diyerek köyleri, şehirleri ve medeniyeti zenginleştiriyor” dedi. Milletvekili Kendirli, yapımına Akpınar’ın Pekmezci Köyü sınırları içinde 2014 yılında başlanan Pekmezci Barajı’nın tamamlanarak su tutmaya başladığı müjdesini verdi. 

Depolayacağı 1.45 milyon metreküp su ile yaklaşık 4 bin dekar tarım arazisinin sulamasını sağlayacağını kaydeden Kendirli, “Tarımın önemini her geçen gün daha artıyor. 1 karış toprağımızın dahi boş bekletilmemesi, en verimli şekilde işletilip, ülke ekonomisine kazandırılması gerekiyor. Bu yüzden sulu tarım için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz” dedi.  Gövde yüksekliği 36.50 metre olan barajın bölgedeki diğer sulama projeleri, barajlar ve altyapı çalışmalarıyla birlikte Kırşehir’in kalkınmasına, kentin milli ekonomideki payına büyük ölçüde katkı sağlayacağını vurgulayan Kendirli,

il genelinde devam eden sulama, içme suyu ve altyapı çalışmalarının da Devlet Su İşleri tarafından büyük bir hızla devam ettiğini söyledi.

İhalesi 2019 yılında tamamlanan içme suyu temini için açılacak 5 yeni kuyu ve içme suyu arıtma tesisinin de bu yıl içerisinde hizmete girmesinin planlandığını belirten Kendirli, Kırşehir’in eşsiz memba kaynaklarına ve büyük bir sulama suyu kapasitesine sahip olduğunu dile getirerek, “Amacımız vatandaşlarımıza hizmetin en iyisi sunmak, kaliteli su içirmek, tarımsal üretimden gelen gücünü artırmak. Suyun dokunduğu yerde hayat vardır, hareket vardır, bereket vardır” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ