Reklam
SON DAKİKA
21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
Ajans Orhangazi Haber

ORHANGAZİ TSO ‘DA ŞOFÖRLÜK MESLEĞİ İÇİN HİBE DESTEKLİ MESLEKİ YETERLİLİK SINAVLARI AÇILIYOR

ORHANGAZİ TSO ‘DA ŞOFÖRLÜK MESLEĞİ İÇİN HİBE DESTEKLİ MESLEKİ YETERLİLİK SINAVLARI AÇILIYOR
Sosyal Medyada Paylaş

Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası mesleki yeterlilik sınavlarına yeni bir alanı ekledi.

Orhangazi TSO ile BURULAŞ Akademi arasında yapılan görüşmeler sonrasında varılan mutabakatla, yeterli talep olması halinde 5 farklı şoförlük mesleği alanında mesleki yeterlilik belgesi sınavları yapılacak.

Yeterli talep olması halinde açılması planlanan mesleki yeterlilik sınavları şunlardan oluşuyor;

– Şehir İçi Toplu Taşıma Otobüs Şoförü (şehiriçi minibüs otobüs şoförlüğü vb.)

-Minibüs Şoförü (yerleşim yerleri arası yolcu taşıma vb.)

– Servis Aracı Şoförü (personel, öğrenci servisi vb)

– Kamyon Şoförü

– Taksi Şoförü

Yönetim Kurulu Başkanı Erol Hatırlı;  “Daha önce odamızda birçok sektör için Mesleki Yeterlilik sınavları gerçekleştirdik. Bu sefer, yine üyelerimizden gelen talep doğrultusunda, şoförlük alanında mesleki yeterlilik belgesi sınav taleplerini karşılamak üzere odamızda çalışmalarımızı başlattık. Sınavlara gireceklere şimdiden başarılar diliyorum.” diyerek üyelerden gelen eğitim taleplerini değerlendirdiklerini iletti.

Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası Eğitim komisyonunca çalışmaları yürütülen mesleki yeterlilik sınavlarına ilişkin aşağıdaki önemli bilgiler paylaşıldı.

ALINMASI ZORUNLU MESLEKİ YETERLİLİK BELGELERİNDEN DEĞİLLER, AMA !

Şoförlükle ilgili mesleki yeterlilik belgelerinin henüz hiç birinin zorunluluğu bulunmamakta. Ancak geçtiğimiz tarihlerde bazı alanlarda zorunluluk getirilmesi gündeme gelse de ertelenmiştir. Bu bakımdan daha sonrası için zorunluluk gelebileceği değerlendirilmektedir.

SINAV ÜCRETLERİ İÇİN “BELGELENDİRME DOĞRUDAN HİBE-2 SÖZLEŞMESİ” KAPSAMINDA DESTEK ALINABİLECEK.

Mesleki yeterlilik kurumu duyurusuna göre 1 Eylül 2021 tarihine kadar başvuru yapıp kesin kayıtları tamamlanan ve girdikleri sınavlarda başarılı olanların mesleki yeterlilik belgesi sınav ücretleri, “Belgelendirme Doğrudan Hibe-2 Sözleşmesi” kapsamında hibe programından karşılanabilecek.

SINAV ÜCRETLERİ BAŞARILI OLUNMASI HALİNDE İADE EDİLEBİLECEK

Sınırlı bütçesi olan program ile sınava girip başarılı olanların sınav ücretleri iade edilebilecek.

Hibe destek kapsamında programın bütçesinin sona ermesinden sonra sınava girmiş olanların ücret iadeleri ise yapılmayacak.

Destek programı hakkında detaylı bilgiye, Mesleki Yeterlilik Kurumu Resmi Web Sitesi olan www.myk.gov.tradresinden ulaşılabilmektedir.

Sınavı kazananların 200 TL karşılığında alacakları belge ücretleri ise destek programı kapsamı dışındadır.

BELGE VE SINAV ÜCRETLERİ

Sınav programları “Belgelendirme Doğrudan Hibe-2 Sözleşmesi” desteği kapsamında olmakla beraber, sınav ücretleri öncelikle kesin kayıtlar esnasında adaylar tarafından yatırılacak. Sınavı kazanmaları ve destek programı bütçesinde limit olması halinde sınav ücreti iadeleri sınav merkezi tarafından yapılacak.

Sınav ücretleri aşağıda belirtilmiş olup; belge ücreti 200 TL ‘dir.

Şehir İçi Toplu Taşıma Otobüs Şoförü – 920 TL

Minibüs Şoförü                                         -835 TL

Servis Aracı Şoförü                                   -880 TL

Kamyon ve Taksi Şoförü                         -810 TL

SINAVLAR YAZILI VE UYGULAMALI OLARAK İKİ AŞAMADAN OLUŞUYOR.

Sınav merkezince Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odasında gerçekleştirilecek sınavlar yazılı ve uygulamalı olmak üzere iki aşamalı olacak.

Yazılı sınav, mesleki yeterlilik kurumunca belirlenmiş mesleki yeterlilik kriterleri üzerinden olacak.

Uygulamalı sınavlar ise adayların araçları ile gerçekleştirilecek. Araç üzerinde uygulamalı olarak ve seyahat halinde yapılacak sınavda yine mesleki yeterlilik kurumunca ilan edilmiş olan kriterlerin uygulanıp uygulanmadığının kontrolü yapılacak.

Mesleki yeterlilik kurumunca belirlenen ve uyulması gereken kriterlerin yer aldığı dokümanlara https://www.orhangazitso.org.tr/2008/hibe-destekli-soforluk-mesleki-yeterlilik-sinavlari-aciyoruz.html  adresinden ulaşılabilecek.

SON KAYIT TARİHİ 31 AĞUSTOS 2021 SALI GÜNÜ

Ağırlıklı olarak Şehir İçi Toplu Taşıma Otobüs Şoförü (Seviye:3 alanında açılacak olan sınavlara ön kayıtlar 31 Ağustos 2021 tarihinde kadar Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası tarafından alınacak.

Yeterli başvuru olması halinde 1 Eylül 2021 Çarşamba günü adaylarca ücretler yatırılarak odaya teslim edilecek, kesin kayıt işlemleri gerçekleştirilecek.

Kesin kayıtlar ve sınav tarihleri hakkında gerekli bilgilendirmeler, oda tarafından başvuru sahiplerine yapılacak.

Orhangazi TSO eğitim komisyonunca yapılan açıklamada, Sınavlar için 0 224 573 81 69 nolu oda telefonundan ve web sayfasından detaylı bilgilere ulaşılabileceği bildirildi.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ