SON DAKİKA
21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
Ajans Orhangazi Haber

ORHANGAZİLİ ELİF’İ ENKAZDAN ÇIKARTAN ORHANGAZİLİ ÖĞRETMEN KONUŞTU

ORHANGAZİLİ ELİF’İ ENKAZDAN ÇIKARTAN ORHANGAZİLİ ÖĞRETMEN KONUŞTU
Sosyal Medyada Paylaş

İzmir depreminde enkaz altında kalarak yaşamını yitiren Orhangazili İnan ailesinin 10 yaşındaki kızı Elif’in acısı henüz yüreklerdeyken, Emrah apartmanında Elif’in çıkartan Bursa İHH arama kurtarma ekibindeki gönüllülerden birisinin de Gürleler Orhan Öcalgiray Ortaokulu Müdürü Cihan Orhan olduğu ortaya çıktı. 2 gün boyunca Emrah apartmanının enkazında bir can bir nefes için çalışan öğretmen Orhan, yaşadıklarını Tuna Gazete’ye anlattı.

Öğretmen Cihan Orhan, yaklaşık iki yıl önce Bursa İHH su altı arama kurtarma gönüllüsü olan isimlerden birisi. Orhangazi’de Gürleler Orhan Öcalgiray Ortaokulu Müdürü olarak görev yapıyor, kendisine ihtiyaç duyulan her çağrıya koşuyor. Bunlardan birisi de geçtiğimiz hafta yaşanan İzmir depremiydi.

Cihan öğretmen, deprem günü aile ziyareti için Yalova’ya gidiyordu. Gideceği yere varmak üzereyken İzmir’deki deprem bölgesi için çağrı geldi, vakit kaybetmeden Gemlik, İznik’teki gönüllü arkadaşlarımla buluşarak İzmir’e gitti.

‘BALYOZLA, HİLTİYLE ZOR KIRILACAK DUVARLAR KAZMA İLE DÖKÜLÜYORDU’

İçinde bulunduğu ekibe Emrah apartmanında görev verildiğini belirten Cihan Orhan, Tuna Gazete’de Sorumlu Yazı İşleri Müdürümüz Musa Öztürk ile biraraya geldi ve yaşadıklarını şöyle anlattı: 2 bloktan oluşan 8 katlı Emrah apartmanına biz geldiğimizde 11 kişi kurtarılmış, 8 kişinin de cansız bedenine ulaşılmıştı. Bina arada boşluk kalmayacak şekilde yığılmıştı. Kapıcı katıyla en üst kat birleşmişti adeta. Bu tür olaylar yaşanmasın diye dua ediyoruz ama bunun altını da doldurmak lazım. İnsanlar yaptığı işi layıkıyla yapması lazım. Balyozla, hiltiyle zor kırılması gereken betonları kazma ile bile kırabildik. Binaların ne kadar dayanıksız olduğunu gördük.

ELİF’İ ONLAR ÇIKARTTI

Umutla çalışsak da, her geçen dakika enkaz altındakiler için şartlar zorlaşmıştı. Emrah apartmanında sadece Bursa İHH arama kurtarma ekibinin çalıştığı saatlerdi. Ekipteki köpeğimizin koku aldığı bölgede, enkaz kaldırırken bir çocuk dizini görünce o bölgeye yoğunlaştık. Var gücümüzle çalışmaya devam ettik, ancak Elif’e ulaştığımızda hayatını kaybetmiş olduğunu gördük. Daha sonra öğrendim ki Elif kızımız da Orhangaziliymiş. Üzülmüştük, daha çok üzüldük. Elif, bizim ulaştığımız ilk kişi olmuştu.

HER DAKİKA UMUTLA ÇALIŞTIK

Enkazdan çıkan her canlı için büyük mutluluklar yaşarken, kurtulamayan her kişi için de hüzünlendik tabii ki. Enkaz altındakilerin umutla bekleyen yakınları ise bizi de çok etkiledi. Onların gözlerinden akan yaşları görünce uyumadan, yorulmadan çalışmaya devam ediyor insan. Benimki de öyle oldu, İzmir’e vardığımızda akşam olmuştu, ilk gün sabaha kadar aralıksız çalıştık. Emrah apartmanında çalıştığımız 2 gün içinde toplam 3 saat uyuyabildik. Bedenimizin ayakta kalabildiği her dakikada elimizden geleni yapmaya çalıştık.

BİNA YAPANLAR UNUTMAMALI…

Daha önce Antalya’da boğulan bir vatandaşın arama kurtarma çalışmasına katıldığını da söyleyen Cihan Orhan, İzmir depreminde yaşadıklarını anlatırken binaların depreme dayanıklı olmasının önemine de dikkat çekerek, ‘Deprem insanın çaresiz kaldığı doğal afetlerden birisidir. Vatandaşların deprem anında nasıl önlem alacağını bilmesi çok önemli. Ama öncesinde binaların nasıl yapıldığı da önemli. Temelinden çatısına kadar her tuğlası konulurken deprem unutulmamalı. Binaları yapan kişilerin kendi evlatları oturacakmış gibi düşünmesi ve ona göre inşa etmesi gerekiyor. Unutulmaması lazım ki binaları yapanlar kadar, kontrol yetkisi olanlar da sorumluluk altındadır.

‘İYİ Kİ GÖNÜLLÜ OLMUŞUM’

Cihan Orhan, 2 yıldır arama kurtarma faaliyetlerinde gönüllü olarak katıldığını ifade ederken, ‘Böyle zamanlarda arama kurtarma adına öğrendiğimiz her bilginin önemini hissediyoruz, iyi ki gönüllü olmuşuz diyoruz.’ dedi. Orhan, arama kurtarma gönüllüsü olanların sayısının artmasının insan hayatı için önemli olduğunu da vurgu yaptı. Depremde yaşamını yitirenlere başsağlığı dileyen Orhan, yardım organizasyonlarında büyük emeği olan İHH ekiplerine de teşekkür etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ