Reklam
Reklam>
Ajans Orhangazi Haber

Sanayide ‘kadın’ı konuştular

  • Ekonomi
  • 06 Mart 2021
  • 83 KEZ OKUNDU

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ve Fransa İstanbul Başkonsolosluğu’nun iş birliğinde her yıl Kadınlar Günü dolayısıyla gerçekleştirilen konferanslar serisinin 5’incisi, bu yıl “Sanayide Kadın” başlığıyla düzenledi.

İSTANBUL (İGFA) – Pandemi sebebiyle çevrim içi düzenlenen konferansın açılış konuşmalarını Fransa İstanbul Başkonsolosu Olivier Gauvin, AFD Grup Türkiye Direktörü Serge Snrech ve TSKB Genel Müdürü Ece Börü yaptı.

TSKB Baş Ekonomisti Burcu Ünüvar’ın yaptığı “Kadınların COVID-19 Sonrası Dünyası” başlıklı sunumdan sonra gerçekleşen “Endüstride ve Teknolojide Cinsiyet Eşitliğini Teşvik Etmek” konulu panelin moderatörlüğünü ise Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) İcra Direktörü Güven Sak üstlendi. Panelde Limak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, Oyak-Renault Tedarik Zinciri Direktörü ve [email protected] Başkanı Sibel Bayat, Teknolojide Kadın Derneği Başkanı Zehra Öney ve Hayat Kimya Global Hazine Direktörü Ayla Hacıahmetoğlu kurumlarındaki kadın istihdamı ve fırsat eşitliği uygulamaları hakkında bilgi ve deneyim paylaşımında bulundular. 

TSKB Genel Müdürü Ece Börü, Türkiye’nin sürdürülebilir ve kapsayıcı kalkınması için kadın ve erkeğin, iş hayatında ve toplumda aktif katılımla eşit olarak yer almasının şart olduğuna işaret etti. Global istihdamda kadınların payı yüzde 44 oranındayken sanayi sektörüne bakıldığında yüzde 16 seviyelerinde bir katılım olduğunu kaydeden Börü, kadın dostu sanayi dönüşümünde üretim sektörüne olduğu kadar finans kurumlarına da önemli bir rol düştüğünü söyledi. Börü, gelecek yıllarda da sanayide ve teknolojide kadın istihdamının artırılması yönünde finansal ve finansal olmayan tüm sermaye öğeleriyle somut aksiyonlar almaya  devam edeceklerini kaydetti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ