SON DAKİKA
21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
Ajans Orhangazi Haber

Silikon heykeller Lefkoşa’da yaşatılacak

Silikon heykeller Lefkoşa’da yaşatılacak
Sosyal Medyada Paylaş

KKTC’nin tarihi ve kültürel simgeleri, hiperrealist silikon heykelleri ile Lefkoşa’da Surlariçi Şehir Müzesi’nde yaşatılacak.

KKTC (İGFA) – Lefkoşa’da Surlariçi Şehir Müzesi, Kıbrıs Türk kültürünün tarihi ve kültürel hayatında iz bırakan isimleri, hiperrealist silikon heykelleri ile yaşatacak. Surlariçi Şehir Müzesi’nde sergilenecek koleksiyonda, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, 1964’te Türk Hava Kuvvetleri’nin Kıbrıs’ta Erenköy Mücadelesinde destek için gelen ve uçağı düşürülerek insanlık dışı muamele ile şehit edilen Türk havacılığının simge isimi hava pilot yüzbaşı Cengiz Topel ve Kıbrıs Türk gölge oyunun önemli bir simgesi olan Mehmet Ertuğ’un yanı sıra Kıbrıs Türk kültürüne farklı alanlarda şekil vermiş pek çok isim yer alacak. 

Yakın Doğu Müzeler Daire Başkanı Prof. Dr. Ali Efdal Özkul, Kıbrıs tarihinin ve kültürünün önemli simgeleri arasında yer alan bu isimleri Surlariçi Şehir Müzesinde yaşatarak genç nesillerle buluşturmak ve yüzyıllarca yaşatmak istediklerini söyledi. Günsel Ailesi ve Yakın Doğu Üniversitesi’nin girişimleriyle kurulan Surlariçi Şehir Müzesi’nin en önemli misyonlarından birinin Lefkoşa kent kültürünü ve Kıbrıs Türk Toplumunun kültürel değerlerini korumak ve geleceğe aktarmak olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ali Efdal Özkul, “Kıbrıs’ın tarihinde ve kültüründe iz bırakmış şahsiyetlerin, geleceğe sadece destansı hikayeleri ile değil gerçekçi heykelleri ile de kalmasını sağlamak istiyoruz” dedi. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ