Reklam
Reklam
Ajans Orhangazi Haber

Soğuk sıkım zeytinyağı

Soğuk sıkım zeytinyağı

Orhangazi’ye bağlı Narlıca mahallesinde bulunan bir zeytinyağı fabrikası, 1800’lü yılların sonundan bugünlere kadar 4.kuşak soğuk sıkım zeytinyağı üretimi yapmaya devam ediyor. Bölgede tek kalan ve tamamen geleneksel yöntemlerle soğuk sıkım olarak üretilen zeytinyağı, diğer sistem zeytinyağlarına oranla daha sağlıklı olarak biliniyor.

Orhangazi’ye bağlı Narlıca Mahallesinde 4.kuşak olarak geleneksel yöntemle zeytinyağı üretimi yapan Kaygısızoğlu Zeytinyağı firmasının sahibi Yaşar Kaygısız, 1800’lü yılların sonlarından bu yana Narlıca Mahallesinde dededen kalma tesislerde soğuk sıkım zeytinyağı üretimine devam ediyor.

BÖLGEDEKİ SON ÖRNEĞİ

Zeytin üretiminin merkezi konumunda olan Orhangazi, İznik ve Gemlik bölgesinde Soğuk Sıkım Zeytinyağı Üretim tesisi olarak son örneği olan Narlıca mahallesindeki tesiste günlük 4 ile 5 ton arası zeytin sıkımı yapılıyor.

DAHA SAĞLIKLI

Tesisin dördüncü kuşak işletme sahibi Yaşar Kaygısız, tesisin 1800’lü yılların sonlarından bu yana hizmet verdiğini belirterek, daha önce tesisimiz köy içindeydi. Şimdi buraya taşıdık. Ben dördüncü kuşak işletme sahibiyim. Dedelerden kalma tesisimizde halen soğuk sıkım zeytinyağı üretmeye devam ediyoruz dedi. Yaşar Kaygısız 62 yaşında olduğunu belirterek, kendimi bildim bileli bu işin içindeyim dedi. Tesis 100 yıldan fazla hizmet veriyor dedi. Kontini zeytinyağı sistemi ile soğuk sıkım zeytinyağı arasındaki farkı da anlatan Yaşar Kaygısız, kontini sistemde yüksek sıcaklıklarda zeytin sıkımı yapılıyor. Bu da kaliteyi biraz düşürüyor. Biz soğuk sıkım yapıyoruz. En yüksek 27 derecede zeytinyağı üretiyoruz dedi. Soğuk sıkım zeytinyağının diğer fabrikasyon zeytinyağına göre fiyatının da yüksek olduğunu, kalitesinin daha iyi olduğunu vurgulayan Yaşar Kaygısız, diğer tesislerde günlük 30-40 ton zeytin işlenirken, bu tesislerde ancak 4-5 ton zeytin işlenebiliyor dedi.

KEÇELER ARASINDA PRESLENEREK YAĞ ÇIKARILIYOR

Soğuk sıkım zeytinyağı üretiminde haznelere gelen zeytin temiz suda yıkandıktan sonra makine aracılığı ile kırımı yapılıyor. Kırımdan sonra ortaya çıkan zeytin posası soğuk sıkıma özel hazırlanan keçeler arasına yerleştiriliyor. Keçeler daha sonra 40 tonluk presler vasıtası ile sıkılarak yağ üretimine geçiliyor.

zZ

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ