Reklam
SON DAKİKA
21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
Ajans Orhangazi Haber

SU SEVİYESİ CİDDİ ORANDA DÜŞÜŞ YAŞADI KAYMAKAM ÇALIŞTAY KARARI ALDI

SU SEVİYESİ CİDDİ ORANDA DÜŞÜŞ YAŞADI KAYMAKAM ÇALIŞTAY KARARI ALDI
Sosyal Medyada Paylaş

Orhangazi Kaymakamlığı, son yıllarda yaşanan küresel ısınma neticesinde aynı zamanda İznik Gölünde azalan su seviyesi hemde yer altı su kaynaklarının çok ciddi bir şekilde düşüş yaşaması ardından acil bir çalıştay başlatma kararı aldı. Kaymakamlık nezaretinde ilgili kurumların yer alacağı çalışmalar için ilk toplantı geçtiğimiz gün Kaymakamlık Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Orhangazi Kaymakamlığı başkanlığında önceki gün yapılan toplantıya Belediye Başkanı Bekir Aydın, Ziraat Odası Başkanı Hasan Cevizlidere, DSİ 1.Bölge Müdürlüğü Yeraltı Suları Şube Müdürü Kemal Olgun, İşletme Bakım Müdürü Şerife Beşekin, Belediye Park ve Bahçeler Müdürü Mustafa Kayan, Sulama Birliği Başkanı Erhan Güneş ve Birlik Müdürü Dinçer Dinç ve Orhangazi İlçe Tarım Müdürü Mehmet Çınar katıldı.

 

Azalan su kaynakları masaya yatırıldı

Toplantıda DSİ bölge Müdürlüğü tarafından İznik Gölü ile ilgili yapılan önceki tespitler, su seviyesinin durumu, yeraltı sularının tarihin en düşük seviyelerine gerilemiş olması başta olmak üzere su kaynaklarının son durumunun görüşüldüğü Sulama Sahası İstişare Toplantısında su kaynaklarının son durumu masaya yatırıldı, alınması gereken önlemler görüşüldü. Yapılan toplantıda; İznik Gölü su seviyesi, Orhangazi sahası yer altı suyu miktarı, bitkisel üretim miktarı, bitkisel üretimdeki su ihtiyacı, açık kanaletlerin durumu ile ilgili değerlendirme ve görüş alışverişinde bulunuldu.

Kuzey yaka acil kapalı sisteme dönüştürülmeli

Toplantıda İznik Gölü’nün kuzey yakasında yer alan sulama sisteminin acil kapalı sisteme dönüştürülmesi gerektiği görüşü hakim olurken, Orhangazi’deki tarımsal alanların sulanması için İznik Gölü’nün kuzey ve güney yakasında yer alan iki sulama sisteminden kuzey yakanın açık kanal olmasından dolayı sulama mevsimlerinde sızma ve buharlaşma yolu ile su kaybının yüksek olduğu, dolayısıyla kuzey yaka sulama projesinin acil olarak kapalı sisteme dönüştürülmesi gerektiği ifade edildi.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ