SON DAKİKA
21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
Ajans Orhangazi Haber

Sultan 2. Murad Han Bursa’da dualarla anıldı

Sultan 2. Murad Han Bursa’da dualarla anıldı
Sosyal Medyada Paylaş

Osmanlı’nın ikinci kurucusu sayılan Çelebi Mehmed’in oğlu olarak dünyaya gelen 2. Murad Han, vefatının 570. yılında Bursa’da anıldı. Muradiye Külliyesi’nde düzenlenen programa Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da katıldı

BURSA (İGFA)- Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından II. Murad Han’ın 570’inci vefat yıldönümü münasebetiyle Muradiye Kur’an ve El Yazmaları Müzesi’nde anma programı düzenlendi. Program öncesinde Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve beraberindekiler, II. Murad Han’ın türbesini ziyaret ederek Kuran-ı Kerim okuyarak dua ettiler. Daha sonra müzeyi gezen katılımcılar, eserleri yakından inceledi.

Muradiye Camii İmam Hatibi Lütfi Taşcı tarafından Kuran-ı Kerim tilavetinin okunmasıyla başlayan programa, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da katıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Fetret Devri’ni bitirdiği için Osmanlı’nın ikinci kurucusu sayılan Çelebi Mehmed’in oğlu olarak dünyaya gelen 2. Murad’ın geride Cihan Devleti’ne doğru yol alan bir devletle Fatih Sultan Mehmed gibi bir evlat bıraktığını söyledi. Başkan Aktaş, 2. Murad devrinde birçok eserin Arapça ve Farsçadan Türkçeye çevrilmesi Türk kültürünün gelişmesi bakımından önemli olduğunu kaydetti.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ise, 30 yıl süren hükümdarlığı boyunca hakkın, adaletin egemenliği için büyük mücadele veren Sultan 2. Murad Han’ı anmanın önemine değindi. Ecdadın 1000 yıldır bütün cihanda onurla İslam’ın sancaktarlığını yaptığını hatırlatan Erbaş, bu idealin devlet bulmuş hali olan Osmanlı’nın 700 yıl adalet ve merhamet dağıttığını söyledi. Cihan Devleti’nin büyük hükümdarlarından birinin de 2. Murad Han olduğunu belirten Erbaş, etkinliği organize eden Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ