SON DAKİKA
21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
Ajans Orhangazi Haber

TAŞ MEKTEP YARIM KALDI

TAŞ MEKTEP YARIM KALDI
Sosyal Medyada Paylaş

Orhangazi’de yaklaşık 100 yıl önce Atatürk tarafından açılışı yapılan ve atıl durumdayken, Recep Altepe döneminde restorasyon kararı alınan, o dönemde çalışmalarına başlanan Gemiç Mahallesi’ndeki Taş Mektep’te 2019 yılında yapılan yerel seçimlerinden bu yana çalışmaların durması tepki çekiyor.

Orhangazi’ye bağlı Gemiç Mahallesinde 1930 yılında eğitime başlayan, 2000’li yılların başına kadar da eğitim hizmeti veren Taş Mektep’te restorasyon çalışmaları Recep Altepe’nin Büyükşehir Belediye başkanlığı döneminde başlanmıştı. 1925 yılında inşaatı başlanan, 1930 yılında ise Termal’e geçerken Gemiç’e uğrayarak açılışını Mustafa Kemal Atatürk’ün yaptığı Taş Mektep, yaklaşık 17 yıldır atıl vaziyette duruyordu.

RESTORASYON BAŞLAMIŞTI

Gemiç Mahallesindeki Taş Mektep olarak bilinen Gemiç İlköğretim okulu binasında Bursa Büyükşehir Belediyesi ekipleri Restorasyon çalışmaları başlatmıştı.

TAMAMEN DURDU

2019 yılının mart ayında yapılan yerel seçimlere kadar restorasyon çalışmalarının sürdüğü Gemiç Taş Mektep’te geride kalan yaklaşık 15 aylık dönemde ise çivi çakılmadı. Büyükşehir Belediyesi’nin yarım bıraktığı restorasyon çalışmalarının bir an önce başlamasını bekleyen Gemiçliler, zaten atıl durumda olan tarihi Taş Mektep binasının bugünlerde iyiden iyiye dökülmeye başladığını ifade ediyorlar. Büyükşehir Belediyesi adına restorasyonu sürdüren yüklenici firma ise ödenek olmadığından restorasyonun devam etmediğini ifade ediyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ