Reklam
SON DAKİKA
21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
Ajans Orhangazi Haber

TRAFİK KAZALARI NEDEN ARTIYOR?

TRAFİK KAZALARI NEDEN ARTIYOR?
Sosyal Medyada Paylaş

Milletvekili Erkan Aydın, İçişleri Bakanı Soylu’ya sordu;

TRAFİK KAZALARI NEDEN ARTIYOR?

Trafik kazalarının Covid-19 kadar tehlikeli bir duruma geldiğini söyleyen CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yapılan denetimlerin yetersiz mi kaldığını sordu. Ocak ayında 24 bin trafik kazasının 137 kişinin ölümüyle sonuçlandığını, Temmuz ayında ise 43 bin trafik kazasında 297 vatandaşımızın hayatını kaybettiğini ifade eden Aydın, özellikle yolcu otobüslerinin karıştığı kazalardaki artışa dikkat çekti.

2021 yılında artan trafik kazalarını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya verdiği soru önergesiyle Meclis gündemine taşıyan Erkan Aydın, özellikle 2021 Temmuz Ayı’nda meydana gelen trafik kazalarının Ocak Ayı’na göre neredeyse iki kat artış gösterdiğini belirtti. Aydın ayrıca verdiği önerge Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi verilerini paylaştı. Bu verilere göre;

“1. Ocak Ayı’nda 24.089 trafik kazası meydana gelmiş, 137 kişi hayatını kaybetmiş, 12.782 kişi yaralanmıştır.

  1. Şubat Ayı’nda 22.795 trafik kazası meydana gelmiş, 11 kişi hayatını kaybetmiş, 12.492 kişi yaralanmıştır.
  2. Mart Ayı’nda 30.358 trafik kazası meydana gelmiş, 145 kişi hayatını kaybetmiş, 17.616 kişi yaralanmıştır.
  3. Nisan Ayı’nda 26.203 trafik kazası meydana gelmiş, 147 kişi hayatını kaybetmiş, 15.672 kişi yaralanmıştır.
  4. Mayıs Ayı’nda 26.534 trafik kazası meydana gelmiş, 179 kişi hayatını kaybetmiş, 18.538 kişi yaralanmıştır.
  5. Haziran Ayı’nda 35.004 trafik kazası meydana gelmiş, 228 kişi hayatını kaybetmiş, 25.298 kişi yaralanmıştır.
  6. Temmuz Ayı’nda ise 43.166 trafik kazası meydana gelmiş, 297 kişi hayatını kaybetmiş, 34.228 kişi yaralanmıştır.

06.08.2021 tarihinde Soma’da meydana gelen trafik kazasında 9 yurttaşımız hayatını kaybetmiş, 30 yurttaşımız da yaralanmıştır.

08.08.2021 tarihinde ise acılar bir kez daha katlanmıştır. Balıkesir-Edremit istikametine doğru seyir halinde olan bir yolcu otobüsünün devrilmesi sonucunda 15 yurttaşımız hayatını kaybetmiş, 17 yaralanmıştır. Türkiye bu acının şokunu yaşarken bir acı haber de İzmir’den gelmiştir. İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde, servis midibüsünün şarampole yuvarlanması sonucu 8 yurttaşımız hayatını kaybetmiş 9 yurttaşımız da yaralanmıştır.”

“VATANDAŞLARIMIZIN CAN GÜVENLİĞİ İÇİN HANGİ ÖNLEMLERİ ALIYORSUNUZ?”

Trafik kazalarının da Covid-19 kadar tehlikeli bir hale geldiğini söyleyen Aydın, Bakan Soylu’ya şu soruları yöneltti: “Trafik kazalarındaki artışın başlıca sebepleri nelerdir, kazalar neden tehlikeli bir boyuta ulaşmıştır? Yapılan denetimler yetersiz mi kalmaktadır? Yolcu otobüslerinin karıştığı kazalarda da artış gözlenmekte, ölü ve yaralı sayısı da bu nedenle artmaktadır. Yolcu otobüs şoförlerinin denetimleri yeterince yapılmakta mıdır? Sürücülerin araç kullanması saatleriyle dinlenme saatleri tespit edilmekte midir? Belirlenen saat dilimlerine uyulmakta mıdır? Uyulmuyor ise ne gibi cezalar uygulanmaktadır? Hız kontrolleri için gereken önlemler alınmakta mıdır? Otobüs firmalarının denetimleri yapılmakta mıdır? Özellikle otogarlarda yeterli denetimler uygulanmakta mıdır? Otobüs firmalarına verilen cezalar ve gerekçeler nelerdir? Ağır vasıtaların denetimleri gerektiği şekilde yapılmakta mıdır? Trafik kazalarının önlenmesi ve yurttaşların can güvenliği için hangi önlemleri almayı planlıyorsunuz?”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ