Reklam
Reklam>
Ajans Orhangazi Haber

Türkiye’nin ilk güzellik kraliçesinden nostaljik Mardin fotoğrafı

Türkiye’nin ilk güzellik kraliçesinden nostaljik Mardin fotoğrafı
  • Yaşam
  • 07 Şubat 2021
  • 60 KEZ OKUNDU

Cumhuriyet Gazetesi’nin 1929 yılında düzenlediği yarışmayla Türkiye’nin ilk güzellik kraliçesi seçilen Feriha Tevfik’in yarışmadan 9 yıl sonra Mardin’i ziyaret ettiği ortaya çıktı.

Şehmus EDİS (MARDİN HABER)

Tarih sayfalarında saklanan ve Mardin’de çektirdiği fotoğrafın ortaya çıkması ile birlikte yıllar önce Mardin’den bir Türkiye Güzeli’nin geçtiğini gösterdi.

Araştırmalara göre, 1938 yılında çıktığı Türkiye turnesinde Mardin’i ziyaret eden Türkiye’nin ilk güzellik kraliçesi seçilen Feriha Tevfik, burada şehrin ileri gelenleri ile bir araya geldi. Tarihi şehirde birçok yeri gezen Feriha Tevfik, Mardin’de kaldığı süre zarfında Kayacan Sitesi’nde bulunan ve Artuklu Hükümdarı el-Melikü’l-Mansûr Necmeddin Gazi için yaptırılan tarihi Firdevs Köşkü’nde konakladı. Türkiye’nin ilk güzellik kraliçesi Feriha Tevfik, Firdevs Köşkü bahçesinde Mardin’i arkasına alarak tarihi bir fotoğraf çektirdi. İşte o yıllardan günümüze yansıyan bu fotoğraf sayesinde Türkiye’nin ilk güzellik kraliçesi seçilen Feriha Tevfik’in 1938 yılında Mardin’i ziyaret ettiği netleşti.

FERİHA TEVFİK KİMDİR?

1910 yılında doğan Feriha Tevfik, 1929 yılında kraliçe seçildikten sonra çeşitli filmlerde oynayan Feriha Tevfik, tiyatroda yer aldı ancak 1939’dan sonra sahnelerden tamamen ayrıldı. Üç kez evlenen Tevfik, 1955 yılında ölen üçüncü kocası olan ceza avukatı Sadi Rıza Dağ’dan tek çocuğu olan Atilla Germiyanoğlu dünyaya geldi. 1991’de geçirdiği beyin kanaması sonucunda yaşamını yitirdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ