Reklam
SON DAKİKA
21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
Ajans Orhangazi Haber

ULTRA MARATON SONA ERDİ

ULTRA MARATON SONA ERDİ
Sosyal Medyada Paylaş

Türkiye’nin en büyük maraton yarışı olan İznik Ultra Maratonu sona erdi. 15 ülkeden bine yakın sporcu iki gün boyunca İznik’in 2 bin 500 yıllık tarihi ve eşsiz doğası arasında koştu. Yarışmanın Orhangazi bölgesindeki startları göl kıyısı ve Narlıca’dan verildi. Ultra Maraton organizasyonunda son 3 yıldır Orhangazi yer almıyor. 

İznik Belediyesi’nin yerelde desteğiyle Türkiye’nin en çok ilgi gören, en büyük patika yarışı “İznik Ultra Maratonu tüm parkurları sona erdi. Parkurlarda yarışmacılar Samanlı ve Katırlı Dağları boyunca orman içlerine girmeden zeytinlik ve tarlalar arasında İznik Gölü’nün etrafında tur attılar. 9. kez düzenlenen yarışlara 15 ülkeden 1000’e yakın sporcu katıldı. Yeni parkurlarda sporcular, 150, 70, 48, 32, 25 ve 14 km’lik doğal parkurları aşarak maceralı bir yarış yaşadı. Etkinlik 5km’lik Unesco Koşusu ve çocuk koşusu ile sona erdi.

Gerçekleşen ödül törenine İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta, Bursa Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Daire Başkanı Abdulkerim Baştürk, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Tuncay Doğan, Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Ömer Sindel, çok sayıda özel firma temsilcileri, yarışmacılar ve aileleri katıldı.

4 MEVSİM BİR ARADA YAŞANDI

İznik Ultra parkurları %90 toprak yollarda koşuldu. Ayrıca yarış boyunca köylerde 7’den 70’e vatandaşların desteği ve moral alkışları da koşucular farklı bir atmosfer yaşadılar. Yarış parkurlarında güneş altında başlayan maraton kırsal bölgelere girdikçe yerini serin bir havaya, sis ve yağmura bıraktı. Ultra Maraton koşucuları İznik’te Ağustos ayında 4 mevsimi bir arada yaşamış oldular.

İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta ödül törenindeki konuşmasında “Geçtiğimiz yıl pandemi dolayısıyla İznik Ultra parkurları sessiz ve hüzünlüydü. Bu yıl tekrar şenlendi. İnşallah önümüzdeki yıllarda da sizleri buralarda görmek istiyoruz. Parkurları koşan tüm yarışmacılarımızı tebrik ediyorum” dedi.

ORHANGAZİ YER ALMADI

Türkiye’nin en büyük maratonunun 150 km’lik en uzun koşusunun büyük bir bölümü Orhangazi sınırlarından geçiyor. Ayrıca, 70 km’lik parkur ve 55 km’lik parkurların startı da Orhangazi’den veriliyor. Önceki yıllarda maratonun organizasyon ortağı olan Orhangazi Belediyesi, yarışmacılar için ilçe sınırlarında stant kuruyor, Orhangazi ve Narlıca’dan verilen startlar törenle yapılıyordu. Ancak 2019 ve 2020 yıllarında organizasyondan çekilen Belediye, bu yıl da maddi konular nedeniyle organizasyon firmasının teklifini geri çevirdi. Ülkenin en büyük maratonunda Orhangazi’nin adı sadece parkur start noktaları ile anıldı.

150 KM BİRİNCİSİNE AĞIRLIĞINCA ZEYTİN

İznik Ultra Maratonu’nun en uzun parkuru olan 150 km de birinci 20 saat 26 dakika ile Ferhat Semiz oldu. İkinci Ahmet Say üçüncü ise Savaş Lütfi Kara oldu. En uzun parkur olan 150 Km birincisi Ferhat Semiz ağırlığınca zeytinin sahibi oldu.

Orhangazi’den başlayarak İznik’te biten 70 km de ise erkeklerde birinci Mahmut Yavuz, kadınlarda birinci Seda Kurtuldu oldu. Narlıca’dan başlayan 55 km de erkeklerden birinci Mestan Turhan, kadınlarda ise birinci Elena Polyakova oldu. Göllüce’den başlayan 35 km de erkekler birincisi Muhammed Ceylani olurken, kadınlar birincisi Pelin Börcek oldu. Yine Göllüce’den başlayan 25 km de erkekler birincisi Vehbi Kurşun olurken kadınlarda ise birinci Penelope Freeman oldu. 14 km Çamdibi Koşusunda erkeklerde birinci Umut Çakmak olurken, kadınlarda birinci Hürmüz Biçer oldu.

İznik merkezde gerçekleşen 5 km Unesco Koşusunda ise erkeklerde birinci Muhammet Orhan olurken, kadınlar birincisi de Tuğce Aydın Yayla oldu. Gerçekleşen çocuk koşusunda ise tüm minikler gönüllerin birincisi olarak ilan edildi.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ