SON DAKİKA
21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
Ajans Orhangazi Haber

Veli Ağbaba: Esnafa müjde diye sadaka verdiler

Veli Ağbaba: Esnafa müjde diye sadaka verdiler
Sosyal Medyada Paylaş

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Korona tedbirleri ekonomik sıkıntı yaşayan restoran, lokanta, kahvehaneci esnaflarla basın toplantısı düzenlerken, hükümetin esnafa ‘müjde’ diye sadaka verdiğini söyledi

MALATYA (İGFA) – Mart ayından bu yana kepenk kapatan esnafın işsiz ve gelirsiz bırakıldığını ifade eden CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya milletvekili Veli Ağbaba, iktidar tarafından yapılan yardımların göstermelik olduğunu belirtti.

Esnaflarla ilgili verileri paylaşan Ağbaba, “Türkiye’de 200 bin civarında restoran, lokanta ve kafeterya işletmesi, 2 bin 716 bar, 2 bin 16 birahane işletmesi, 8 bin 870 müzikli ve eğlenceli lokanta, 6 bin 21 dernek lokali, 130 bin civarında kahve, kıraathane ve çay ocağı işletmesi ile sayıları 350 bini bulan iş yeri ve çalışanlarıyla 2,5 milyonu bulan sayıda insan açlığa, işsizliğe ve gelirsizliğe terk edildi. Tüm dünyada aşılama çalışmalarının ilerlemesiyle ‘normalleşme süreçleri’ tartışılırken, Türkiye’de ne doğru dürüst bir aşılama, ne doğru dürüst bir salgın politikası uygulandı” dedi.

ESNAFA MİLLİ GELİRİN 10 BİNDE 35’İ DESTEK VERİYOR

Anayasanın 173’ncü maddesinde, “Devlet, esnaf ve sanatkârı koruyucu ve destekleyici tedbirleri alır” yazdığını söyleyen Veli Ağbaba, ” Koskoca Türkiye Cumhuriyeti’nin bir yılda esnafa verdiği yardım 5 milyar TL’yi ancak buluyor. Tüm dünyada, Avrupa’da devletler milli gelirinin yüzde 5 ila yüzde 10’u arasında esnafa salgın desteği verirken, Türkiye’de asrın lideri esnafa milli gelirin 10 binde 35 destek veriyor. Başka bir deyişle, binde 1’in bile altında bir destek söz konusu. Faiz lobisine 179 milyar, yani milli gelirin yüzde 7,93’ü para aktaranlar, ekonominin bel kemiği esnafa milli gelirin 10 binde 35’ini layık görüyorlar. Halk sağlığı yönetimi yapılamadığı gibi, salgının ekonomi yönetimi de yapılamadı. Sosyal devlet unutuldu, ekonomik tedbirler alınmadı. AKP politikaları sonucunda 100 bin esnafımız iflas etti, günlük 273 esnaf, çaresiz kepenk kapattı” diye konuştu.

AK Parti’nin kongrelerindeki kalabalığı eleştiren CHP’li Ağbaba, “Lokantalarda, kafelerde yayılan, kahvehanelerde hızlıca bulaşan, TEKEL bayilerde akşam saat 8’den sonra mesai yapan virüs, AK Parti’nin parti kongrelerinde on binlerce insana bulaşmadı, bakanların afet bölgelerinde yaptığı şovlarda yayılmadı, fasıllar, eğlenceler düzenlenen Saray’a hiç uğramadı. 1 Şubat’taki kongrelerinde Erdoğan’ın ne virüs umrunda, ne salgın umrunda, ne de bu kadar ay canını verecek çalışan sağlık çalışanları umrundadır” dedi.

RESTORAN, LOKANTACI ESNAFIMIZ DA CAN ÇEKİŞİYOR

Veli Ağbaba sözlerini şöyle sürdürdü: “İçişleri Bakanlığı genelgesiyle 21 Mart’ta kapatıldı. Sonra 1 Haziran’da yeni kurallar getirildi ve tekrar açıldı. Sonra salgın yayıldı, lokantalar yine virüsü yayılmasının baş sorumlusu olarak cezalandırıldı ve 20 Kasım Cuma’dan itibaren lokantalar tümüyle kapatıldı.200 bin restoran, lokanta ve kafeterya işletmesi, bozuk şartel gibi ‘aç kapa’ diyerek yönetildi. Lokanta esnafımızın şimdi işyerleri kapalı, varsa paket servisi yapıyorlar; ancak paket servisle geçinmek de çok zor.  Erdoğan’ın her kabine toplantısı, esnaf için hüsrana dönüştü. En son 2 Şubat’ta yaptığı toplantıda bir müjde bekleyen esnafa, Erdoğan ‘yaklaşık 11 aydır sabırla ve metanetle bekleyen esnaf bir müddet daha bekleyecek’ dedi. Esnaf sabır ve metanetle beklemiyor, esnaf sizden artık hiçbir şey beklemiyor, herkes sosyal devletten umudunu kesmiş; yeter ki ‘önlemler alınsın, dükkânımız açılsın’ diyor.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, toplu taşıma araçlarına binilen HES Kodu’yla kafeye, bara, lokantaya da gidilebilineceğini kaydetti.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ