SON DAKİKA
21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
Ajans Orhangazi Haber

Yaşlılarda diz ağrıları protez ile gideriliyor

Yaşlılarda diz ağrıları protez ile gideriliyor
Sosyal Medyada Paylaş

Diz ekleminin bozulmasındaki en önemli sebebin aşınma ve yıpranma olduğuna dikkati çeken Özel Esentepe Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Op. Dr. Bangin Bekir Candan, kireçlenmenin romatizmal hastalıklar veya fazla kilonun dizlerde ağrılara ve yıpranmalara yol açtığını söyledi.

BURSA (İGFA) – Yaşlılarda kireçlenmeye veya romatizmal hastalıklara bağlı olarak diz ağrılarının meydana gelebileceğini belirten Özel Esentepe Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Op. Dr. Bangin Bekir Candan, “Diz ağrıları yaşlı insanlarda oldukça sık ortaya çıkan bir sağlık sorunudur ve kişinin rutin yaşantısını engelleyecek boyutlara varabilmektedir.Tahammül edilemeyecek derecede ağrı ve eklem hareket kaybı hissediliyorsa, diz protezi ameliyatı düşünülmelidir” dedi.

Diz protezi tipleri nelerdir?

Diz protezi ile ilgili bir karara varmak için en önemli etkenin işlevsellik olduğunu vurgulayan Bangin Bekir Candan, hastanın şikayetlerine ve diz hasarına bağlı olarak uygun bir diz protezi tipinin seçilmesi gerektiğine dikkat çekti. Diz protezlerinin ikiye ayrıldığını söyleyen Op. Dr. Bangin Bekir Candan açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “En çok uygulanan diz protezi tüm eklemi kapsayan total diz protezidir, diğeri ise daha seyrek uygulanan yarım diz protezi. Yarım diz protezi diz bağları sağlam fakat dizin iç bölgesi yıpranmış kişilere uygulanmaktadır. Bu ameliyatta yapılan kesi daha küçüktür ve kişi kısa bir süre sonra hastaneden taburcu edilir.”

Diz protezi ameliyatının 1,5 ila 2 saat arası sürdüğünü belirten Candan, ameliyat sonrasında dizin fazla zorlanmaması gerektiğine dikkat çekti. Özel Esentepe Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Op. Dr. Bangin Bekir Candan, ameliyat sonrası ile ilgili şu uyarılarda bulundu. “Ameliyat sonrası kişi 3-5 gün arası hastanede kalmalıdır ve ertesi gün yürütülmeye başlanır. Ameliyattan sonra bacağın ön tarafındaki adale uygun fizik tedavi ile mutlaka güçlendirilmeli. Bunlara ek olarak, hasta yüksek yerde oturmamalı, alaturka tuvalet kullanmamalı ve diz kapağına ağırlık verecek herhangi bir hareketten kaçınmaya çalışmalıdır. Ayrıca düzenli olarak kişiye uygun egzersizler uygulanmalıdır.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ