SON DAKİKA
21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
Ajans Orhangazi Haber

Zeytin üreticisine 91 milyon lira ayni kredi

Zeytin üreticisine 91 milyon lira ayni kredi
Sosyal Medyada Paylaş

Marmarabirlik gübre ve zirai ilaç dağıtımına başlanıyor. Ayni kredi limitlerini bir önceki yıla göre kilogram başına yüzde 100 artıran Birlik, ortaklarına 91 milyon TL ayni kredi limiti tahsis etti.

BURSA (İGFA) – Marmarabirlik zeytin üreticisinin en önemli girdilerden olan zirai ilaç ve gübre dağıtımı için hazırlıklarını tamamladı. Ağaç bakımı ve üretimin artırılmasına yönelik organik, organomineral gübre, D.A.P, 15.15.15+Zn, ÜRE ve Amonyum Sülfat gübreleri ile zirai ilaç sınıfından; bakır sülfat, bordo bulamacı, fungusit ve insektisitler, 25 Ocak 2021 tarihinden itibaren dağıtıma başlanacak.

2010 yılından bu yana üreticilerin kg başına maliyetlerini düşürmek ve üretimi artırmak için gübre desteği verildiğini belirten Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, “Marmarabirlik kar gütmeden üreticiye vermiş olduğu zirai ilaç ve gübre desteği ile piyasayı da regüle etmektedir. Marmarabirlik’e bağlı kooperatiflerde bulunan 30 bin aktif ortağımıza 91 milyon TL ayni kredi limiti tahsisatı yapılmıştır. Ortaklarımız kooperatiflerine ne kadar ürün teslimatı yapmışsa, o kadar gübre ve zirai ilaç desteğinden faydalanacaktır” dedi.

Döviz kur farkı sebebi ile gübre ve  zirai ilaç fiyatlarında artışlar yaşandığını ve bu nedenle üreticilerin olumsuz etkilenmemesi için yoğun çaba harcadıklarını belirten Asa, 3 yıl boyunca teslim ettikleri ürün miktarının ortalaması alınarak kilogram bazında 1,5 TL destek verilmesi kararı alındığını hatırlatarak, belirlenen en düşük ayni kredi limitinin 2 bin lira olduğunu kaydetti. Başkan Asa, 2020 yılı Ekim ayında bazı kooperatif bölgelerinde meydana gelen dolu yağışı ve iklim koşullarından kaynaklanan afet sebebi ile Tarım İlçe müdürlüklerinin düzenlemiş olduğu rapor doğrultusunda, ilave olarak seyyanen bin lira ayni kredi limiti tahsis edildiğini söyledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ